banner27

Irak'ta 'iç savaş' uyarısı

ABD ve İngiliz işgal güçlerinin komutanlarından Irak'ta 'iç savaş' uyarısı.

Irak'ta 'iç savaş' uyarısı
İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi ardından ABD'nin bölgedeki en üst düzey komutanı John Abizaid de Irak'ın bir iç savaşa sürüklenebileceği uyarısında bulundu.  Orta Doğu'dan sorumlu olan Orgeneral Abizaid, mezhep çatışmaları son bulmazsa, Irak'ta bir iç savaş yaşanabileceğinden söz etti. Senato'nun Silahlı Kuvvetler Komisyonu'na bilgi veren Abizaid, bir soru üzerine Bağdat'taki durumun şimdiye dek gördüğü en kötü halde olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri artan şiddeti dizginlemek üzere başkente üç binden fazla asker kaydırıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace da çatışmaların iç savaşa dönüşmesini önleme sorumluluğu ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Senatörler, Abizaid'e, İngiliz Büyükelçi Patey'nin basına sızan bilgi notunu da sordular.

Abizaid kaygılarına rağmen, Irak hükümetinin doğru yönde ilerlediğine inandığını da söyledi. Abizaid "Irak kuvvetleri bizim desteğimizle iç savaşa doğru gidişi önleyebilir mi diye sorarsanız, ben bunun önlenebileceği konusunda iyimserim" dedi.

Büyükelçi'nin 'bölünme' kaygısı

Büyükelçi William Patey, BBC'nin eline geçen gizli bilgi notunda, düşük yoğunluklu bir iç savaş ve Irak'ın bölünmesinin, demokrasiye başarılı bir geçişin sağlanmasından daha muhtemel olduğu belirtiyordu.

BBC'nin ele geçirdiği belgede, Patey, "durumun umutsuz olmadığı" ancak Irak'ın önümüzdeki beş ila 10 yıl daha sorunlu bir bölge olacağına işaret ediyor ve notta önümüzdeki altı ayın hayati önem taşıdığını vurguluyor.

Irak'ın başkentinden geçen hafta ayrılan William Patey bir iç savaş sonucunda ülkenin kaçınılmaz şekilde etnik olarak bölüneceği tahmininde bulunuyor.

Patey bu bilgi notunu, başta İngiltere Başbakanı Tony Blair olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkiliye, hem Irak hem de İngiltere'deki komutanlara gönderilmiş.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, basına sızan belge hakkında bir yorumda bulunmadı.

Ancak Bakanlık, "Irak güvenlik güçlerinin ülkede güvenliği sağlama kapasitesi her geçen gün artmaktadır. Güvenliği eyalet yönetimlerine devir teslim süreci başlamıştır" denildi.

Orta Doğu siyasetini değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenleyen İngiltere Başbakanı Tony Blair ise bilgi notunda yer alan değerlendirmelerin kamuoyu önünde söylenenlerden farklı bir yön taşımadığını belirterek, "Irak'ta durum ne kadar zorlu olursa olsun, sonuca ulaşacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25