banner15

Irak'ta iki Camiye İntihar Saldırısı: 100 Ölü

Irak'ın başşehri Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Khanekin'de Şiilerin devam ettiği 2 camiye bugün cuma namazı sırasında düzenlenen intihar saldırılarında en az 100 kişi ölürken onlarca kişi yaralandı. Yaralananlar arasında 2 Türk de bulunduğunu belirt

Irak'ta iki Camiye İntihar Saldırısı: 100 Ölü

Irak'ta başkent Bağdat'ta sabah meydana gelen iki saldırının ardından kentin kuzey doğusunda Şiî ve Kürtler'in ağırlıkta olduğu bir bölgede de iki Şiî camii saldırıya uğradı. Saldırılarda 100 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Yerel Meclis Başkanı İbrahim Hasan el Bajalan yaptığı açıklamada, "Üzerlerinde patlayıcı kemerleri bulunan 2 intihar bombacısı Büyük ve Küçük Khanekin camilerine girdiler ve kendilerini havaya uçurdular" şeklinde konuştu. El Bajalan, "Hastanelere 55'ten fazla ölü ve 62 yaralı ulaştı" dedi. Patlamaların ardından yetkililerin, çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu İran sınırı yakınlarındaki Kürt köyünde sokağa çıkma yasağı ilan ettiği bildirildi. Öte yandan Şiilerle Kürtlerin yaşadığı kentte üçüncü bir patlama daha olduğu belirtildi. Patlamanın, kentteki bir bankanın yakınında olduğu kaydedildi, ancak ayrıntılı bilgi verilmedi.

Saldırılar sabah başladı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 170'ten fazla Iraklı tutsağın işkence görmüş şekilde bulunduğu İçişleri Bakanlığı binası yakınında bu sabah iki intihar saldırısı düzenlendi. Bomba yüklü 2 otomobil patlamış ve en az 6 kişinin öldüğü ve 40 kişinin yaralandığı bildirilmişti. Hastane yetkilileri bugün 08.20 (Türkiye saatiyle 07.20) sıralarında Bağdat'ta oteli hedef alan intihar saldırılarında yaralananlar arasında 2 Türk ve 1 Sudanlının da bulunduğunu belirtti. Yetkili, saldırıların hedefi olan camilerin adını Büyük Hüseyniye ve Küçük Hüseyniye olarak açıkladı. Yapılan açıklamada, saldırıda ölenler arasında iki çocuk ve bir kadının da bulunduğu belirtildi. Patlamanın etkisiyle çöken bir binanın enkazı altında kalanlar olduğu da gelen haberler arasında. Ülkedeki yabancı gazetecilerin yaygın olarak kullandıkları bir otelin camlarının da kırıldığı ancak burada ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edilyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48