Irak'ta iki günde 308 kişi öldürüldü

Şii-Sünni bağnazlığı yine hortladı. Ümmet buna sessiz kalmasın. İki günde 308 Iraklı öldürüldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta iki günde 308 kişi öldürüldü

Irak işgali ile birlikte ülkeye mezhepsel ve ırksal fitnenin tohumlarını eken ABD ve yandaşları sonunda bunun meyvalarını almaya başladı. Şii ve Sünni bağnazlar birbirlerini boğazlamaya başladı. İki günde 308 kişi hayatını kaybetti. Perşembe günü Bağdat'ın Sadr semtinde Şiilere düzenlenen saldırıda 215 kişi yaşamını yitirdi.

Iraklı milletvekili Kusay Abdülvahab, yaptığı açıklamada, 215 kişinin öldüğü, 257 kişinin yaralandığı saldırıdan ABD güçlerini sorumlu tutarak, işgalci güçlerin ülkeden çekilmesi veya çekilme takvimi hazırlaması çağrısında bulundu. 

Mezhep ayrılığına dayalı şiddetin iç savaşa dönüşmesi endişelerini artıran dünkü saldırıların ardından, hükümet Bağdat'ta süresiz sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.
 
Bu arada, bugün ülkenin kuzeyindeki Telafer kentinde bomba yüklü araçla ve bir intihar komandosunun eş zamanlı olarak düzenlediği saldırıda 23 kişinin öldüğü belirtildi. Polis, bir oto bayisi önünde düzenlenen saldırıda 43 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Sünniler canlı canlı yakıldı

Irak’ın başkenti Bağdat’ın Sünni yoğunluklu Hürriyet mahallesinde Şii Mehdi Ordusu milisleri tarafından düzenlenen saldırıda dört cami ve çok sayıda ev yakıldı. Şii milisler, cuma namazından çıkan 6 Sünniyi de yakalayarak, canlı canlı yaktı.

Hürriyet mahallesindeki görgü tanıklarından biri, olaylarda en az 18 kişinin öldüğünü, 24 kişinin de yaralandığını öne sürdü. Bir polis yetkilisi de, Şii milislerin Sünnilerin üzerine gaz yağı dökerek yaktığını belirtti. Olayın bir askeri noktanın yakınında olduğu, ancak askerlerin müdahale etmediği kaydedildi. Irak İçişleri Bakanlığı’na göre, saldırıların gerçekleştiği Sünni mahallenin çevresi Şiilerin yoğun olarak oturduğu semtler tarafından çevrili.
 
Şii camisine dinamitli saldırı
 
Irak'ta, Şii lideri Mukteda Sadr hareketinin Bakuba'daki merkezi ile bir Şii camisinin minaresine dinamitli saldırı düzenlendi. Bakuba polisi, direnişçilerin, Sadr hareketinin bürosunu önce ateşe verdiklerini ardından dinamitlediklerini, daha sonra da bir minareyi havaya uçurduklarını açıkladı. Saldırılarda ölen veya yaralanan olmadığı belirtildi.

"Şiilerin öldürülmesi fetva ile yasaklansın"
 
Iraklı Şii lider Mukteda Sadr, Irak'taki Sünni din adamlarının Şiilerin öldürülmesini yasaklayan bir fetva yayımlamaları gerektiğini söyledi.
 
Dünkü Sadr mahallesi saldırılarına ilişkin El Kaide ve devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin yanlılarını suçlayan Sadr, Kufe'de verdiği cuma hutbesinde, Sünni Müslüman Din Adamları Birliği'nin Başkanı Haris ed-Dari'nin, Sünnilerin Şiileri öldürmesini ve El Kaide'ye üye olmalarını yasaklayan fetva yayımlamak zorunda olduğunu belirtti.
 
Dari'nin, Sünnilerin Samarra'da bombalanan Şiilerin en kutsal mekanlarından Altın Cami olarak da bilinen Askeriye Türbesi'nin onarımına katkıda bulunmalarını da emretmesini isteyen Sadr, "Eğer Dari bu fetvaları yayımlarsa onun için çıkarılan tutuklama kararına karşı çıkarım" diye konuştu.
 
Terörizmle işbirliği içinde bulunduğu gerekçesiyle Dari hakkında geçen hafta tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Sadr'dan hükümetten çekilirim tehdidi

Mukteda es Sadr ise, bugün Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye bir ultimatom vererek, gelecek hafta planlandığı gibi ABD Başkanı George Bush'la görüşmesi durumunda hükümetten ve parlamentodan çekileceğini açıkladı.

Mukteda es-Sadr
Kabinenin altı sandalyesi es-Sadr'ın kontrolünde

Es Sadr ve yandaşları kendilerinin kontrolündeki Sadr City mahallesinde dün düzenlenen ve 215 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda güvenliği sağlayamadıkları gerekçesiyle Amerikan güçlerini sorumlu tutuyor.

Es Sadr'ın yandaşları, Amerikan güçleri ile Saddam Hüseyin'in eski lideri olduğu Sünni Baasçı gruplar arasında gizli işbirliği yapıldığına ilişkin ellerinde kanıtlar bulunduğunu öne sürdü.

Mukteda es Sadr'a bağlı grup, kabinede altı bakanlığı kontrol ediyor, 275 üyeli parlamentoda ise, 30 sandalyeye sahip.

Kendisi de bir Şii olan Nuri el Maliki'nin bu ayın sonlarına doğru Amman'da ABD Başkanı George Bush'la görüşmesi planlanıyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?