banner39

Irak'ta intihar saldırıları: 30 ölü

Irak'ta meydana gelen bir dizi patlamada en az 30 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta intihar saldırıları: 30 ölü

Başkent Bağdat'ın güneyinde düzenlenen bir havan topu saldırısında 11 kişi öldü.

Kentteki bir dizi diğer saldırıda da yedi kişi hayatını kaybetmişti.

Patlamalar, başkent Bağdat'ta güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bir döneme denk geliyor.

Anbar eyaletindeki Ramada kenti yakınlarında, Sünni lider Şeyh Sattar El Reşavi'nin evinin dışında düzenlenen çifte intihar saldırısında, aralarında kadın ve çocuklar ile polislerin de bulunduğu 12 kişi öldü.

Saldırı sırasında Şeyh Sattar El Reşavi'nin evinde bulunmadığı belirtildi.

Anbar eyaletindeki en önemli Sünni lider olan Şeyh Sattar El Reşavi, bölgede güvenliği artırmak için güvenlik güçleri ve Amerikan birlikleriyle yakın işbirliği içinde hareket ediyor.

Daha önce El Kaide tarafından tehdit edildiği belirtilen Şeyh Sattar El Reşavi'nin evi sürekli koruma altındaydı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Tarmiya'da, bir ileri karakol yakınlarında düzenlenen intihar saldırısında iki ABD askeri ölürken 17'si yaralandı.

Yeni güvenlik planı kapsamında kurulan karakol, hemen önünde bomba yüklü aracın hemen infilak etmesi sonucu büyük ölçüde hasar gördü.

Pazar gününün bilançosu en az 60 ölü

Pazar günü başkent Bağdat'ta, çoğunlukla Şiilerin yaşadığı Yeni Bağdat semtinde bomba yüklü iki aracın infilak etmesi nedeniyle 60 kişi ölmüş, 130'u aşkın insan yaralanmıştı.

Polis açıklamasına göre, Yeni Bağdat'ın pazar yerinde bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırı, Amerikan konvoyunun geçtiği sırada oldu.

Bu Amerikan ve Irak güçlerinin kapsamlı güvenlik operasyonu başlattığı Çarşamba gününden bu yanaki en şiddetli saldırıydı.

Bağdat'ın iki milyon kişinin yaşadığı Şii bölgesi Sadrkent'te de bombalı araçla, bir kontrol noktasına intihar saldırısı düzenlenmiş, bu olayda da iki kişi ölmüş, üç kişi yaralanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?