banner15

Irak'ta İşkence Beyanları

Irak'ta gazetecilerin girmesine izin verilen bir gözaltı merkezinde tutulan kişiler, BBC'ye işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını anlattı.

Irak'ta İşkence Beyanları

Gözaltında tutulanlardan biri, kabloyla kırbaçlandığını ve daha sonra yaralarına tuz basıldığını söylerken; bir diğeri kendisini tutan kişilerin ayak tırnaklarını sökmeye çalıştıklarını anlattı. BBC, Irak güçleri tarafından kötü muameleye maruz kalan, aç bırakıldıkları anlaşılan ve üzerlerinde işkence izleri görülen 170 kişinin tutulduğu Bağdat'taki İçişleri Bakanlığı binasındaki sığınağa da girmesine izin verildi. Bu konuda hükümet bir soruşturma açmış durumda ve İçişleri Bakanı Beyan Cebir, işkenceye müsamaha göstermeyeceklerini söylüyor. Ancak Cebir, kötü muamele iddialarının abartıldığını savunuyor. Hükümete güvenmeyen Iraklılar, bağımsız bir soruşturma açılmasını istiyor. Soruşturmada henüz hiçbir sonuca ulaşılamadı.

BM kaygılarını dile getirdi

BM, gözaltında tutulan Iraklıların sayısı hakkında kaygılarını dile getirmişti ve hükümet de bu kişilere nasıl muamele edildiği hakkında giderek artan bir baskıyla karşı karşıya. Gözaltındaki kişiler şimdi Bağdat'taki içişleri bakanlığı sığınağından çıkarıldı. Ayrıca buradaki kötü muamele izleri de silinmiş durumda. Ancak gazetecilere gösterilen dört odada koku havada asılı kalmış. Olayı takip eden general, buldukları kişilerin bazılarının vücudunda yaralar bulunduğunu, bir kısmının da şiddetli ishale yakalandığını anlatıyor. Bir kişinin de felç olduğunu söyleyen general, ancak bu sığınağa getirilmeden önce de bu durumda olduğunu savunuyor. Bir diğer gözaltı merkezindeyse, bir kişi cinsel organına elektirk verildiğini söyledi. İşkence gören başkası olup olmadığını sorduğumuzda, ellerini kaldıranların sayısı hayli fazlaydı. Gazetecilerin görmesine izin verilmiş bu gözaltı merkezi bile o kadar kalabalıktı ki, bırakın yere yatmayı oturacak yer bile yoktu. (BBC)

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48