banner39

Irak'ta itfaiye okulu açılıyor

İrak Hükümeti, itfaiye meslek yüksek okulu açarak eksikliğini hissettiği itfaiye sorununu giderilmeyi hedefliyor.

Arşiv 25.08.2007, 20:39 26.08.2007, 11:54
Irak'ta itfaiye okulu açılıyor

Şiddet olaylarının bir türlü önüne geçilemeyen Irak'ta, itfaiye ekiplerinin patlamaların ardından çıkan yangınlara yetişmekte zorlanması üzerine hükümet, çareyi itfaiye meslek yüksekokulu açmakta buldu.

Başkent Bağdat'ın en güvenli yeri olarak bilinen ABD kontrolündeki Yeşil Bölge'de kurulan itfaiye meslek yüksekokulunda eğitimsiz itfaiye erlerine yangınlara nasıl daha etkili müdahale edilmesi gerektiği konusunda ders veriliyor. Bugün yeni eğitim dönemine start verilen 5 sınıflı okulda 5 öğretmen ders veriyor. Bazı özel şirketler ve Iraklı mühendislerin de destek verdiği proje çerçevesinde okulda 40 öğrenci eğitim alıyor. Okulda yangın söndürme eğitiminin ne kadar süreceği konusunda henüz bir çıklama
yapılmadı.

Projeye destek veren ABD'li general Dale Adams, "Projeyle Bağdat'taki eğitimsiz itfaiye elemanlarının açıklarını kapatabileceğimizi düşünüyoruz. Okulumuzdan şu ana kadar 104 öğrenci mezun oldu ve 40 öğrenci de yeni eğitime başladı" dedi.

Bağdat İtfaiye Müdürü Abdulresul Ebuzeyid ise, "Bu projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu konuyla ilgilenen bakanlıklar ve yardımda bulunan şirketlere minnetimizi bir kez daha dile getirmek istiyorum. Temennimiz bu gibi çalışmaların devam etmesi ve Iraklıların katılımının artması" şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?