banner39

Irak'ta Kaç Sivil Hayatını Kaybetti?

İngiltere, ABD, Avustralya, Kanada, İspanya ve İtalya'dan 24 uzman, ABD ve İngiliz hükümetlerini savaş nedeniyle hayatını kaybeden Iraklı sivillerin sayısının belirlenmesi için çaba harcamamakla suçlayarak, hükümetleri acilen bağımsız bir araştırma yapmay

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta Kaç Sivil Hayatını Kaybetti?
Irakta savaşın başlamasından bu yana kaç sivilin hayatını kaybettiği konusunda sağlıklı bilgiler elde edilemiyor. Altı ülkeden bir araya gelen doktorlar da bir bildiri hazırlayarak ABD ve İngiltere’yi sivil ölümleri gözardı etmekle eleştirdi. Doktorlar, Washington ve Londra’nın, savaş karşıtı görüşlerin yayılmaması için sivil ölümler konusunda bilinçli olarak duyarsız davrandığını belirtti. Irak savaşının başlamasından bu yana ABD ve İngiliz savunma bakanlıkları hayatlarını kaybeden ya da yaralanan askerlerinin sayısı konusunda çok titiz davranıyor. Ölen askerlerin sayısı ve ölüm nedenleri dikkatlice kayıtlara geçiriliyor. Ne var ki, savaşta ya da sonraki saldırılarda ölen Iraklı siviller söz konusu olduğunda aynı özen gösterilmiyor. İngiltere, ABD, Kanada, İtalya, İspanya ve Avustralya’dan doktorlar da bir araya gelerek bir bildiri yayınladı ve ABD ile İngiltere’yi sivil ölümler konusundaki kayıtsızlığı nedeniyle eleştirdi.

Araştırmalar 98 bin diyor

British Medical Journal’da yayınlanan bildiride Washington ve Londra’ya, hayatını kaybeden Iraklı sivillerin sayısı konusunda kapsamlı bir soruşturma başlatılması çağrısı yapıldı. ABD'deki John Hopkins Üniversitesi'nin Halk Sağlığı Okulu'ndan Dr. Les Roberts liderliğinde bir ekibin yaptığı geçen kasım ayının başında, İngiliz tıp dergisi 'Lancet'te yayımlanan araştırma, ölü sayısının ortalama 98 bin olduğunu ortaya koymuştu. Irak'ta seçilmiş 33 bölgedeki 988 hanede 7 bin 868 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmelere dayanan araştırmada, o sırada büyük çatışmaların sürdüğü Felluce gibi yerler, sapma yaratacağı için seçilmemesine rağmen savaştan sonra şiddete bağlı ölümlerin, savaş öncesi şiddete bağlı ölümlere göre arttığı ortaya çıkmıştı. Bildiriyi hazırlayan doktorlar, kendi araştırmalarını yapmadan İngiliz hükümetinin bu rapora karşı çıkmasını da eleştirdi.

'Iraklı yetkililerin işi'

Bildiride, 'Ölen sivillerin sayısını belirlemek hem bugün hem de gelecekte başka sivillerin hayatlarını kurtarmamıza yardımcı olabilir' dendi. Doktorlar, 'Irak işgali, demokrasi götürme gerekçesiyle başlatıldı. Ölen sivillerin sayısını bilmediğimizden bu amacın başarıya ulaşıp ulaşmadığını da bilemiyoruz' dedi. İngiliz hükümeti, doktorların çağrısına 'Ölen Iraklı sivillerin sayısını belirlemek bizim değil Iraklı yetkililerin işi' sözleriyle yanıt verdi. ABD’li yetkililer ise sessiz kaldı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?