banner15

Irak'ta Kimler Yarışıyor ?

Toplamda 228 bloğun yarışacağı Irak seçimleri bugün erken saatlerde başladı. 228 blok parlementodaki 275 sandalye için yarışacak. Irak Bağımsız Seçim Komisyonu 21 ittifakı seçim listesine yerleştirdi. Irak’ın geleceği için ittifak halinde seçimlere katılm

Irak'ta Kimler Yarışıyor ?

Haber Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Iraklılar bügün kalıcı hükümetlerini seçmek üzere sandık başına gidiyor. 275 sandalye için binlerce adayın yarıştığı seçimlerdeki önemli gruplar şunlar;

 

Birleşik Irak İttifakı (UIA)

 

UIA 16 Şii grubu içermekte. Şiiler geçen seçimlerde çoğunluğun oylarını almayı başarmıştı. Ayetullah Sistani’nin manevi liderliğindeki group bu seçimlerde de iddialı. Son anda grubu eklenen Şii lider Muktada Sadr’ın grubun oylarnı artıracağı düşünülmekte.

 

Grupta, Abdul Aziz El-Hakim, Caferi, Nedim Cabri, Hasan Rabei, Abdul Kerim Anzi gibi tanınmış simaların partileri bulunmakta.

 

Irak Önde Gelenler İttifakı (ICF)

 

ICF, 3 Sünni bloğun birleşmesi oluşmuş olan ittifak. İttifak, Irak İslam Partisi (Tarık Haşimi), Iraklıların Meclisi (Adnan Dulami) ve Irak Ulusal Diyalog Konseyi ( Khalef Elian) Sünni partilerinden oluşmakta.ICF ittifakı, Sünni Arapların en güçlü kolu. Parlamentodaki Şii-Kürt hegamonyasını yıkacaklarını söyleyerek destekçilerinden oy istediler. Geçen seçimleri boykot etmeleri sebebiyle siyasi boşluğun oluştuğunu dile getiren ittifak üyeleri, bu seçimlerle parlamentoya girip bu boşluğu kapatacaklarını düşünüyorlar. İttifak, ABD askerlerinin bir an önce ülkeyi terk etmesini istiyor.

 

Kürt İttifakı

 

Toplam 8 grubun birleşmesiyle oluşturulan ittifakta kuzey Irak’ın iki önemli partisi bulunmakta. Oluşumda; Kürt Yurtsever Partisi (Celal Talabani), Kürdistan Demokratik partisi (mesud Barzani), Kürt Komisnist Partisi  gibi partiler bulunmakta. Bunlar arasında en önemlileri Talabani ve Barzaninin partileri.

 

Irak Ulusal Listesi

 

İttifak toplamda 15 gruptan oluşmakta. Grubu liberal ve islami oartiler ile aşiretler oluşturuyor. Eski başbakan İyad Allavi’nin çevresinde bloklaşmış grup olarak biliniyor. Bu oluşum ABD ve batı tarafından destekleniyor. Grup; İyad Allavi, Hasan Naqip, Ahmed El-Bayati, İyad Kemal Eddin gibi isimlerden oluşmakta.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut
Mesut - 11 ay Önce

Şiir Mehmet Akif Ersoy’un değil ilahiyatçı ve şair Ömer Berber’e ait

banner39

banner50

banner47

banner48