banner39

Irak'ta kimyasal madde kullanılıyor

Irak'taki kim tarafından kullanıldığı tam olarak anlaşılamayan öldürücü klor gazı saçan bombalar kullanmaya başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta kimyasal madde kullanılıyor

Dün Bağdat'ta patlatılan klor bombası 6 kişinin ölümüne, 73 kişinin de zehirlenmesine yol açtı

Irak'taki çatışmada bazı grupların öldürücü klor gazı kullanmaya başladıkları gözlemleniyor. Son olarak dün başkent Bağdat'ın güneyindeki Bayaa semtinde infilak etmesinin ardından havaya klor yayan bir bomba en az 6 kişinin ölümüne, 73 kişinin de zehirlenerek hastaneye kaldırılmasına yol açtı.

Bir Irak İçişleri Bakanlığı yetkilisi dünkü saldırının Irak'ta üç günde üçüncü kimyasal saldırı olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi. Dünkü saldırının sonucunda yaralanan bir Iraklı hastanede, "Patlama olduğunda dükkânlarda çalışıyorduk, daha sonra sarı dumanlar gördük. Kimse nefes alamıyordu" diye konuştu.

Önceki gün de 5 ölü

Önceki gün Bağdat'ın batısında klor yüklü bir tankerin patlatılmasıyla düzenlenen saldırıda 5 kişi öldü. Saldırıda 7 kişi patlamanın etkisinden yaralandı, 35 kişi de klordan zehirlendi.

Bağdat'ın kuzeyindeki Taci'de de 4 gün önce, bomba gizlenmiş klor yüklü bir tanker, bir Şiiye ait lokantanın yanında havaya uçurulmuş, patlamada 9 kişi ölmüş, çoğu kadın ve çocuk 150'den fazla kişi de yaralanmış ya da zehirlenmişti.

Üç hafta önceyse Anbar (Ramadi) bölgesinde patlayıcı ve klor taşıyan bir kamyon havaya uçurulmuş en az 12 kişi ölmüştü.

Dün düzenlenen saldırının ardından ABD ordusu sözcülerinden biri, kimyasal saldırıların direnişçilerin yeni taktiği olduğunu iddia etti.

Irak'ta klor bol

Bu saldırıların direnişçilerin teknik yeteneklerini geliştirdikleri anlamına gelmediği, kötü durumdaki Irak su şebekesinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkisini azaltmak için ülkede bol miktarda klor bulunduğu belirtildi.

Klor, basınç altında sıvılaştırılmış olarak basınca dayanıklı tüplerin içinde taşınabiliyor. Bombanın patlaması sonucu açığa çıkan yüksek ısı ve basıncın etkisiyle gaza dönüşen klor, birkaç kez solunması halinde öldürücü olabiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?