banner15

Irak'ta 'madalyalık' ABD askeri yok

Irak'ta birçok işkence skandalına ve sivil katliama imza atan Amerikan ordusunun, onur madalyası ile onurlandıracak 'kahraman asker' bulamadığı ortaya çıktı

Irak'ta 'madalyalık' ABD askeri yok

Savaşta gösterilen cesarete ordunun verdiği en büyük ödül olan onur madalyası, işgalin ardından geçen 3 buçuk yıla rağmen sadece 2 askere verildi. Oysa Amerikan ordusunun aynı sürede savaştığı II. Dünya Savaşı'nda 464 onur madalyası verilmişti.

Son sayısında bu konuyu işleyen dünyaca ünlü Time dergisi, "Amerikan askerleri savaşıyor ve cesurca ölüyor. Peki neden ordunun en büyük ödülü, çok az kişiye veriliyor? Bu savaşın diğerlerinden farkı ne?" diye sordu. Irak'ta onur madalyasını sadece iki askerin kazandığını hatırlatan Time, bu madalyadan sonra verilen en büyük ikinci nişan olan hizmet madalyasının II. Dünya Savaşı'nda 8 bin 716 askere verildiğine; ancak bu sayının Irak Savaşı'nda sadece 26 olduğuna dikkat çekti.

Madalya sayısının az olmasının arkasındaki sebepleri araştıran dergi, ilk olarak madalya alma sürecinin artık çok yavaş işlemesini kaynak gösterdi. Time'a göre madalya konusunda yaşanan cimriliğin bir diğer sebebi ise Pentagon'da "Irak'taki her askerin büyük bir iş başardığı ve bu yüzden de birinin diğerinden iyi gösterilmemesi gerektiği" şeklinde bir düşüncenin hakim olması. Ancak Time, madalya sayısının az olmasının en büyük sebebinin, Irak Savaşı'nın doğası, öncekilerden çok farklı olması olduğunu kaydediyor. Dergi, "düşmanını vurmadan önce gözünün akını görme" kuralının, 'dürbünle askerleri izleyerek çeyrek mil uzaktan bomba patlatan bir düşmanın' bulunduğu Irak için geçerli olmadığını vurguladı.

Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48