Irak'ta mahsur kalan şoförlerin bekleyişi sürüyor

Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda evrak eksikliğinden dolayı 47 gündür mahsur kalan şoförler hala bekliyor.

Irak'ta mahsur kalan şoförlerin bekleyişi sürüyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Habur Sınır Kapısı üzerinden Kuzey Irak'a yük taşımak için çıkan yaklaşık 90 Türk şoför, 47 gündür Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda bekliyor.

Şoförlerden Halil Yıldız, pasaportlarına kaşe vurulmadığı için sınır kapısından ayrılamadıklarını ifade ederek, "Merkezi İstanbul'da bulunan Tetra Lojistik, bizleri İran'da çalıştırmak üzere Irak'a gönderdi.

Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak tarafına geçtikten sonra Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda evrak eksikliğinden dolayı olduğumuz yerde kaldık. Durumu yetkililere bildirdik ama sürekli bizleri oyalamaktan başka bir şey yapamadılar. Biz 90 tanker şoförü, araçlarımızla 47 gündür burada bekliyoruz. Araçlarımız Irak plakalı ve pasaportlarımıza kaşe vurulmadığı için olduğumuz yerden başka bir yere gidemiyoruz. 47 gündür Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda bekliyoruz.

Bütün masraflarımız cebimizden çıkıyor. Şirket yetkileri ile görüştüğümüz zaman sürekli olarak bizi 'bugün, yarın' diye oyalıyorlar. Çok zor durumda kaldık. Böyle giderse arabalarımızı Irak tarafında bırakıp Türkiye'ye gideceğiz. Türkiye'de bulunan tüm yetkili kurumlardan yardımlar bekliyoruz" diye konuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tetra Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Eryılmaz, sorunun Kuzey Irak hükümetinden kaynaklandığını söyledi. Başkan Eryılmaz, "Araçlarımızın, Irak tarafında beklemesinin tek sebebi Kuzey Irak hükümetinin ayrımcılık yapmasıdır. Araçların Irak tarafında beklemesini biz de istemiyoruz. Ancak sorun tamamen Kuzey Irak hükümetinden kaynaklanıyor" dedi.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 07:21
banner53
YORUM EKLE

banner39