banner39

Irak'ta mezhep çatışmalarında 91 ölü

Irak'ta son iki günde meydana gelen mezhep çatışmalarından 91 kişi öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta mezhep çatışmalarında 91 ölü

Irak'ta, Bağdat'ın kuzeyine düşen Balad'da Sünnilerle Şiiler arasındaki şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 91'e yükseldi.  Polis yetkilileri, Şii dini lider Mukteda El Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu üyelerinin bölgeye geldiğini, Sünni erkek ve çocukları öldürdüğünü öne sürdüler.  Yerel polisin de Mehdi Ordusu'na yardım ettiği iddiaları da ortaya atıldı. 

Bu arada, Balad'daki Sünni azınlığından öldürenlerin cesetlerinin sokaklarda bırakıldığı ve yaşlılarla kadınların kenti terk etmeye zorlandığı haber verildi. Halen cesetler hastanelere taşınıyor. Balad’a komşu kent Takrit’te ise askeri kaynaklar, aralarında Şii ve Sünnilerin olduğu 63 kişinin şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle gözaltına alındığını söyledi. İçişleri Bakanlığı sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre Balad’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bölgedeki polis sayısı arttırıldı.

KERKÜK’TE PATLAMA

Kerkük'te 5 dakika arayla meydana gelen 5 patlama sonucunda ilk bilgilere göre 8 kişi ölürken, bazı görgü tanıkları 20 kişinin öldüğüni ileri sürdüler.

Polis kaynakları Doviz Caddesi üzerinde meydana gelen patlamalarda yalananlardan bir çoğunun durumunun ağır olduğunu söylerken, ölü sayısının artmasından endişeleniliyor. Patlamalardan biri de Baas semtindeki El Huda Kız Lisesi’nin hemen yanında meydana geldiği belirtildi. Okulda bulunan çok sayıda kız öğrencinin yaralandığı bildirilirken, Valilik Caddesi’ndeki patlamaya ise bomba yüklü bir pikabın yol açtığı belirtildi. Saldırılardan üçünün intihar saldırısı olduğu kaydedildi.

Musul’da bir çift ve iki çocuğu silahlı kişilerin saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Polisin açıklamasına göre kimliği belirsiz kişiler ailenin evine baskın düzenledi. Saldırıda yaralanan iki gelinin durumunun da ağır olduğu belirtildi.

HER GÜN ORTALAMA 100 KİŞİ ÖLÜYOR

Bağdat’tın doğusundaki Mustansiriye’de İçişleri Bakanlığı’nda finsans işlerinden sorumlu kadın danışman Hala Muhamed Şakir’in konvoyunun geçişi sırasında meydana gelen patlamada İçişleri Bakanlığı ve hastane kaynaklarına göre, 2 koruma ve yoldan geçen 5 sivil öldü. Danışman saldırıdan yara almadan kurtulurken, saldırıda ayrıca 8 kişi de yaralandı.

24 Eylül’de başlayan Ramazan ayının başında bu yana başta başkent Bağdat olmak üzere saldırılar arttı. Aynı zamanda mezhep çatışmaları da hemen hergün çok sayıda kişinin canına mal oluyor. Birleşmiş Milletler İnsani yardım koordinatörü Jan Egeland bu şiddet çıkmazından dolayı her gün ortalama 100 kişi öldüğü, binlerce kişinin Irak’tan kaçmak zorunda kaldığını kaydetti. Bağdat’ta bir başka patlamada 3 sivil ölürken, Sawira ve Kut’ta bir polis ve bir sivil öldürüldü.

2761 AMERİKAN ASKERİ ÖLDÜ

Öte yandan Bağdat’ın güneyinde askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 3 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi. Bağdat’taki bir başka saldırıda 1 Amerikan askeri ölürken, El Anbar eyaletindeki çatışmada yaralanan bir denizci piyadesinin de kurtarılamadığı belirtildi. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada saldırılara ilişkin fazla detay verilmedi. Bu ölümlerle birlikte Mart 2003’te başlayan ABD müdahalesinden bu yana ölen Amerikan askeri sayısı 2761’e yükseldi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?