banner15

Irak’ta Mezhep Çatışması Tırmanıyor

Samarra’daki kutsal mekânlardan Askariye Türbesi’ni hedef alan bombalı saldırının ardından meydana gelen saldırılarda 47 kişi yaşamını yitirdi, 100’den fazla cami kundaklandı.

Irak’ta Mezhep Çatışması Tırmanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak İçişleri Bakanlığı, dün geceden bu yana başkent Bağdat ve çevresinde 47 ceset bulunduğunu açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, kimlikleri saptanamayan bu kişilerin, silahla vurularak öldürüldükleri belirtildi. 26’sı Bağdat’ta olmak üzere Irak’ın çeşitli bölgelerinde yüzü aşkın Sünni camisi kundaklandı.

Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra kentindeki ünlü Askariye Türbesi’nde şiddetli bir patlama meydana gelmiş, patlamada şans eseri can kaybı yaşanmamıştı. Ancak, Şiiler için kutsal sayılan türbe büyük hasar gördü. Şii liderler, saldırının ülkeyi iç savaşa sürüklemeyi amaçladığını savunuyor. Saldırının ardından Irak Başbakanı İbrahim Caferi, 3 günlük yas ilan etti. Şii lider Sistani, protesto gösterileri yapılması çağrısında bulunurken, bir diğer Şii lider El Hekim, saldırının ülkede iç savaş çıkarmayı hedeflediğini savundu. Saldırının ardından Şiiler sokaklara döküldü. Necef’teki gösterilerde intikam yeminleri edildi.

Irak'ın güneyindeki Basra'da bir cezaevini basan, polis kılığına girmiş silahlı kişiler ise 11 Sünni tutukluyu kaçırarak öldürdü. Öldürülenlerden en az ikisinin Mısır vatandaşı olduğu açıklandı.

El-Arabiya’nın 3 Muhabiri Öldürüldü

3 Iraklı muhabirin de Samarra’da cesetleri bulundu. Öldürülenlerden birinin Dubai merkezli El Arabiya televizyonu için çalışan bir kadın muhabir olduğu bildirildi. Polis yetkilileri gazetecilerin Askeriye Camii'ne düzenlenen bombalı saldırı hakkında haber yapmak üzere Samarra kentine gittiklerini, burada kaçırıldıklarını söylüyor. Televizyonun kadın muhabiri Atvar Behcet ile ses uzmanı ve kameraman öldürülürken ekipteki bir diğer kişi kaçmayı başardı.

100’dan Fazla Cami Kundaklandı

Askariye Türbesi’nin hedef alınmasının ardından Sünni imamlarla camilere başlatılan saldırılar da sürüyor. 26'sı Bağdat'ta olmak üzere Sünnilere ait 100’den fazla camiiye saldırı düzenlendi; 4 Sünni imam öldürülürken, onlarcasının da tutuklandığı haberleri geliyor. Polis kaynakları, Sünni ağırlıklı Irak İslami Partisi'nin Basra'daki merkezinin de saldırıya uğradığını, iki kişinin öldürüldüğünü bildiriyor. Partinin verdiği rakamlara göre dünden bu yana 50'si Bağdat'ta olmak üzere toplam 90 cami Şiilerin misilleme saldırılarına hedef oldu. Bunlardan üçünün patlayıcılarla düzenlenen saldırılarda hasar gördüğü, bazı camilerin Şiilerce işgal edildiği söyleniyor.

İtidal Çağrıları ve Kınamalar

Irak’ta yaşanan endişe verici son gelişmeler Arap ve İslam aleminde büyük yankılar uyandırdı. Merkezi Mısır’da bulunan Müslüman Kardeşler Hareketi, yayınladığı açıklamada Askariya Cami ve Türbesi’ne yönelik saldırıyı şiddetle kınayarak Irak’ın içine düşürülmek istenen fitneye dikkat çekildi. Aynı doğrultuda Filistin İslami direniş hareketleri Hamas ve İslami Cihad ta birer açıklama yaptılar.

Irak'taki tüm dini ve siyasi liderler de saldırıyı kınadıklarını açıkladılar ve halka itidal çağrısı yaptılar. Ülkedeki en üst düzey Şii dinadamı Büyük Ayetullah Ali el Sistani'nin bir sözcüsü, halkın öfkesini dizginlemenin güç olabileceği uyarısında bulundu. Sözcü olayı çok ağır bir provakasyon olarak niteledi. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Iraklıların iç savaş tehlikesini bertaraf etmek için, el ele vermelerini istedi. Talabani, kimliği belirlenemeyen bir grup tarafından düzenlenen saldırıların, ülkede ulusal birlik hükümeti kurma çabalarını baltalamayı hedeflediğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, saldırıdan büyük şaşkınlık ve üzüntü duyduğunu belirterek, toplumları bu “kışkırtmadan” sonra itidalli davranmaya davet etti. Türbeye yönelik saldırıyı açıkça bir mezhep çatışmasına yol açmak amacıyla düzenlenmiş ve Irak’ın barış ve istikrarını bozmayı hedefleyen bir eylem olarak değerlendiren Annan, kışkırtmalar önünde herkesi azami itidale çağırdı.

Türkiye, Sünnilerin gittiği camilere yönelik saldırıları kınadı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Irak’ta meydana gelen bir dizi terör olayından üzüntü duyduğu ve bu saldırıları şiddetle kınadığı belirtildi. “Teröre başvuranların hedefinin, Irak’ta mezhebi ve etnik bir çatışma başlatmak olduğu görülmektedir” denilen açıklamada, bu oyunu bozmanın en etkin yolunun, “insanlık dışı tahriklere kapılmama, misillemeden kaçınma ve ulusal uyumun pekiştirilmesi olduğu” kaydedildi.

قبل التفجير

تفجير ضريح الإمامين علي الهادي والحسن العسكري

أضرار بالقبة الذهبية

احتجاجات في النجف

احتجاجات في مدينة الصدر

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48