banner15

'Irak'ta Pandora'nın Kutusunu Açtık'

Irak'ta pandora'nın kutusunu açtık diyen Zalmay Halilzad, işgalle birlikte Irak'ta mezhepler arasındaki çatışmaların bölgesel bir savaşa yol açabileceğini söyledi. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ilk defa olarak İran’ı Irak’a askeri güç göndermekle

'Irak'ta Pandora'nın Kutusunu Açtık'

İngiliz The Guardian gazetesi bugünkü sayısında "Pandora'nın Kutusunu Açtık" manşetiyle, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad'ın Irak'ın işgaliyle ilgili değerlendirmelerine yer verdi. Zalmay Halilzad, açıklamasında, işgalle birlikte Irak'ta mezhepler arasındaki çatışmaların bölgesel bir savaşa yol açabileceğini söyledi. Halilzad'ın bir diğer uyarısı da, dinci kesimin etkinliğinin artmasıyla Irak'ın yanında Taliban yönetimindeki Afganistan'ın "çocuk oyuncağı" kalacak olması. Halilzad'ın bu sözleriyle, Irak'taki en üst düzey iki Amerikalı komutanın Washington'da temaslarda bulunacakları bir hafta sarf etmesine dikkat çekildi. Guardian'a göre Halilzad, Irak'ta mümkün olduğunca çok Amerikan askeri tutabilmek için Washington nezdinde lobi yapıyor olabilir.

ABD: Devrim Muhafızlari Irak’ta

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında Tahran’ın, Irak’ı karıştırmak için Devrim Muhafızları’na bağlı El Kudüsgüçlerini bu ülkeye gönderdiğini ileri sürdü. Rumsfeld, “İranlılar, Irak’ın geleceğine zarar verecek şeyler yapmak üzere adam gönderiyor. Biz de bunu biliyoruz” dedi. Savunma Bakanı Rumsfeld, bu güçlerin bizzat Tahran yönetiminin talimatıyla mı Irak’a yollandığını sorulması üzerine, “Tabii ki öyle. Devrim Muhafızları, öyle kendi başlarına dolaşmazlar” diye konuştu. Rumsfeld, Irak’ta şu anda bir iç savaş yaşanmadığını, ancak bu ihtinalin her zaman bulunduğunu da söyledi. Rumsfeld ile aynı basın toplantısında konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace de, İran’dan Irak’a silah gönderildiğine ilişkin güçlü belirtiler bulunduğuna işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48