banner39

İrak'ta patlamalar aralıksız sürüyor

Irak'ın Tikrit kentinde meydana gelen patlamalarda 33 kişinin hayatını kaybetti 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İrak'ta patlamalar aralıksız sürüyor

Irak'ın kuzeyindeki Tikrit kenti yakınlarında bir karakola bomba yüklü kamyonetle düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 33'e yükseldi.

Polis, saldırıda yaralı sayısının 60 olduğunu açıkladı. Saldırının, polislerin görev dağılımı için toplandığı sırada düzenlendiği belirtildi.
 
BİR HAFTADA 140 DİRENİŞÇİ ESİR ALINDI

ABD ve Irak güçlerinin bir hafta içinde gerçekleştirdiği operasyonlarda, 140 kişi esir aldı, 14 adet silah cephaneliği ortaya çıkardı.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, Irak ve ABD kuvvetlerinin 3-9 Şubat tarihleri arasında Bağdat ve civarında 140 direnişçiyi tutukladıkları ve gizlenmiş 14 silah cephaneliği buldukları bildirildi.

Açıklamada hafta boyunca gerçekleşen 34 operasyonun 20'sinin Irak güçleriyle ortak, 14'ünün ise ABD liderliğinde yürütüldüğü belirtildi. Askeri yetkililer operasyonların Dicle nehri doğusunda, Şiilerin yoğunlukta olduğu Rusafa bölgesinde odaklandığını bildirdi

ABD: 'GELİŞMİŞ BOMBALAR İRAN'DAN GELİYOR'

Amerikalı üst düzey bir istihbarat yetkilisi, ABD ordusunun Irak'ta yola yerleştirilen gelişmiş bombaların sayısında belirgin bir artışı ortaya çıkardığını ve bunların parçalarının gönderilmesi emirlerinin Iran hükümetinin "üst düzey yetkililerinden" geldiğine inanıldığını söyledi.

Yetkili, Haziran 2004'ten geçen haftaya kadar 170'ten fazla Amerikan ve müttefik askerinin gelişmiş bombalarla öldürüldüğünü, 620 Amerikan ve müttefik askerinin de yaralandığını kaydetti.

Amerikalı yetkililer yıllardır İran'dan Irak'a silah girdiğini iddia etmişlerdi, ama buna üst düzey İranlı yetkililerin karıştığı yönündeki söylemlerinden vazgeçmişlerdi.
 
LARİNCANİ: IRAK'TAKİ TÜM SORUNLARIN SEBEBİ "ABD İŞGALİ"
 
İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer başmüzakereci Ali Laricani, Irak'taki sorunların Amerikan askerlerinin ülkeyi işgalinden kaynaklandığını öne sürdü.

Laricani, Bayerischer Hof otelinde düzenlenen 43. Münih Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada, Irak'taki terör olaylarından Amerikan askerlerini sorumlu tuttu.

Irak halkının, Amerikan askerlerinin varlığından dolayı dini inançlarının zedelendiğini düşündüğünü savunan Laricani, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduklarını söyledi.

Ülkesinin hiçbir komşu ülkeye karşı saldırgan niyeti olmadığını kaydeden Laricani, "Bizim savunma doktrinimizde nükleer ve kimyasal silahlara yer yok. Endişelenmenizi istemiyoruz. Çok sayıda kişi, nükleer enerjiyi barışçı amaçlarla kullandığımıza inanmıyor" diye konuştu.

Ülkesinin müzakereleri sürdürmeyi de istediğini ifade eden Laricani, "Müzakereler yapmalıyız, çözümler mümkün" dedi.
 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?