Irak'ta polis-ölüm timi bağlantısı

Irak'taki askeri yetkililer, ölüm timleriyle işbirliği yaptığı gerekçesiyle bir polis birimini askıya aldı.

Irak'ta polis-ölüm timi bağlantısı
Irak'taki askeri yetkililer, ölüm timleriyle işbirliği yaptığı gerekçesiyle, bir polis biriminin faaliyetlerinin askıya alındığını açıkladı. Yetkililer, birim mensuplarının yeniden eğitime gönderildiğini söyledi. Amerikalı bir askeri sözcü, polisin, özel tim mensuplarının faaliyetlerine izin vererek, onlarla suç ortaklığı yapmış olabileceğini belirtti.

Sözcü 600'den fazla polisten oluşan Bağdat merkezli birimin Irak hükümetine tam anlamıyla sadakat göstermediğine dikkat çekti. Irak İçişleri Bakanlığı ise bu noktada iki polis şefinin geçici olarak görevden men edildiklerini duyurdu.

Ülkede Sünni liderler, silahlı kişilerin Pazar ve Pazartesi günleri Bağdat'ta bir bilgisayar dükkanı ve fabrikadan 40 kadar kişiyi kaçırmalarından Şii ölüm timlerini sorumlu tutuyor. Bu kişilerden bazıları daha sonra ölü bulunmuştu.

Bağdat'ta 13 ölü 70 yaralı

Öte yandan Irak'ta şiddet olaylarıysa bugün de sürdü.

Bağdat'ta bir saldırı ardından
Irak'ta şiddetin önü alınamıyor
Başkent Bağdat'ta bir dizi bombalı saldırı düzenlendi.

Gelen ilk bilgilere göre saldırılarda en az 13 kişi öldü, 70'ten fazla kişi yaralandı.

Irak Sanayi Bakanı'na bağlı bir konvoyun saldırı sırasında bölgede olduğu bildirilirken; Sanayi bakanı Fevzi el-Hariri BBC'ye verdiği demeçte, kendisinin konvoyda bulunmadığını söyledi.

Saldırının düzenlendiği bölgedeki binalarda ağır hasar oluştu. Patlamaların meydana geldiği bölgede, otomobil yedek parçaları satan tezgâhlar bulunduğu bildirildi.

Patlamaların ilki bomba yüklü bir araçta meydana gelirken bunun ardında yol kenarına bırakılmış iki bombanın daha patladığı ifade ediliyor. Ambulans ve sağlık görevlileri olay yerine giderken görgü tanıkları yollarda pekçok ceset ve yaralı gördüklerini bildirdiler.

Irak'ta yeni güvenlik planı

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise dün ülkede giderek yaygınlaşan şiddeti kontrol altına almaya yönelik dört maddelik bir plan açıklamıştı.

Ülkede son haftalarda şiddet daha da tırmanırken, adam kaçırma olayları arttı. Özellikle başkent Bağdat'ta her gün işkence ile öldürülmüş, elleri kolları bağlanmış çok sayıda ceset bulunuyor.

Başbakan El Maliki, önde gelen Sünni ve Şii siyasetçilerle yaptığı olağanüstü durum görüşmesinden sonra son önerilerinin farklı kesimleri bir araya getirmesini umduğunu söyledi.

Planlanan önlemler arasında mahalli güvenlik komiteleri kurulması da var. Bu komitelerde farklı dini, etnik ve siyasi görüşlerden kişilerin görev alması planlanıyor.

Bağdat Üniversitesi Siyaset Bilimi kürsüsünden Profesör Said Cevad planının sonuç vereceğinden kuşkulu: "Bu mahalle komitelerinin tarafsız olacağını ve başbakanın emirlerini takip edeceklerini kim garanti edebilir? Sonra, kimlerden oluşacak, nasıl oluşacak bu komiteler? Eski ordu mensuplarından mı oluşacak? Milislerden mi? Mahalle sakinlerinden mi? Çok zor bu. Milis güçleri tarihin hiç bir döneminde bir yere dirlik ve düzen getirmeyi başaramamıştır." dedi.

Said Cevad, Bağdat'ta yansıtıldığı bir Şii-Sünni düşmanlığının yaşanmadığını belirerek şöyle devam etti: "Toplum bölünmüş değil. Ama bazı çeteler, milisler, bazı güçler her gün öldürmeye devam ediyor. Bunlar toplum içinde bu bölünmeyi yaratmaya çalışıyorlar.

"Başbakan planını uygulamaya koymak için sivil toplum liderleriyle bir araya geldi evet ama, cinayetler, saldırılar sürüyor. Demekki başbakanın konuştuğu kişilerle, bu saldırıları yürüten kişiler farklı. Ya da artık bu grupları kimse denetleyemiyor. O nedenle Başbakan'ın son planından çok umutlu değilim."

Irak'ta Türk Kamyonlarına Saldırı: 1 Ölü, 1 Kayıp

Türkiye'den Irak'a çimento ve gıda maddesi taşıyan 3 Türk kamyonu, Musul yakınlarında saldırıya uğradı. Olayda 1 Türk şöförü hayatını kaybetti bir şöför de kaçırıldı.

Irak'a çimento ve gıda malzemesi taşıyan 3 Türk kamyonu, dün Kuzey Irak'ta saldırıya uğradı. İki kamyonun yanarak kül olduğu olayda 1 şoför öldürülürken, bir şoförün de isyancılar tarafından kaçırıldığı öne sürüldü.

Saldırıdan kaçarak kurtulmayı başaran üçüncü şoförün ise Musul güvenlik güçlerine sığındığı belirtiliyor. Ateşe verilen kamyonlardan ikisinin de kullanılamaz hale geldiği ifade edildi.

Emniyet yetkilileri, saldırının ardından kaçırılan şoförün akıbetine ilişkin herhangi bir ipucunun elde edilemediğini kaydederken, olayı gerçekleştiren silahlı kişilerin hangi örgüte bağlı olduğunun da henüz bilinmediğini kaydetti.

Güvenlik güçlerinin olayla ilgili başlattıkları geniş çaplı soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39