banner39

Irak'ta Referanduma Doğru

Irak'ta anayasa referandumuna 3 gün kaldı. Tartışmalar alevleniyor. Referandumdan iki gün önce sokağa çıkma yasağı ilan edilecek. Sınırlar giriş ve çıkışalara kapatılıyor. Kürtler "evet" kampanyası başlattı. Meclisin Kürt üyelerinden Mahmud Osman

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta Referanduma Doğru

Irak'ta anayasa referandumuna birkaç gün kala Şii, Sünni ve Kürtler arasındaki tartışmalar artıyor. Irak yönetimi, referandum süreci boyunca güvenlik gerekçesiyle önemli kısıtlamalar uygulayacak. Referandumdan iki gün önce akşam sokağa çıkma yasağı ilan edilirken sınırlar giriş ve çıkışalara kapatılacak. Bir gün önce ise seyahat yasağı uygulanacak. Uluslararası sınırlar, havaalanları ve limanlar kapalı tutulacak. 15 Ekim Cumartesi gerçekleşecek referandum boyunca silah taşıma yasağı da getiriliyor. Öte yandan, anayasa referandumundan önce Sünni liderlerin yaptığı toplantıdan boykot kararı çıkmadı. Aralarında Müslüman Din Adamları Birliği ve Ulusal Irak Diyaloğu’nun bulunduğu Sünni grupların 100’den fazla temsilcisi, Bağdat’taki Ummu'l Kura camisinde toplandı. Toplantının ardından Sünni liderler, referanduma katılanların ‘hayır’ demelerini umut ettiklerini açıkladılar. Müslüman Din Adamları Birliği Başkanı Haris ed-Dari, "İnsanlara boykot edin ya da etmeyin demeyeceğiz. Bu taslağı reddetmeleri için yapabilecekleri her şeyi yapmalarını istiyoruz" diye konuştu. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise "Anayasa reddedilirse ülkemiz kaosa yuvarlanır" dedi. Zebari, anayasanın hayata geçirilmesiyle işgal kuvvetlerinin de Irak'tan çekilme planları yapabileceğini öne sürdü.   
 
Basra'da kitapçıklar dağıtıldı 
 
Irak'ta anayasanın halkoyuna sunulmasına az bir zaman kala Basra'da anayasa kitapçıkları halka dağıtılmaya başlandı.  
Nüfusun yoğunlukla Şiilerden oluştuğu Basra'da referanduma 4 gün kala anayasa kitapçıklarının dağıtılması halkta tepkilere yol açarken, ikiye bölünen Şii gruplardan Sistani tarafı 'evet', Bedir Grubu ise 'hayır' diyor. Kitapçıklar, bilboardlar ve afişlerin son günlere bırakıldığı Basra'da halk, anayasa üzerinde tartışmalara başladı. Bazı kesimler, çıkacak olan anayasanın iyi olduğunu savunurken, bazı kesimler, buna karşı çıkıyor.  
Referanduma sunulacak olan anayasanın Irak halkına hürriyet ve demokrasi getireceğini söyleyen Kasım Bani Nime isimli vatandaş, "Kanun çok iyi. İnşallah Iraklı vatandaşlar için de iyi olacak. Saddam Hüseyin yönetiminde hiçbir kanun yoktu. Bütün kanunları ve yasaları Saddam kendisi yapıyordu. Onun zamanında hürriyet ve demokrasi yoktu. Şimdi ise çıkacak olan bu anayasayı, halkın büyük çoğunluğu istiyor ve 'evet' diyor. Çünkü bu anayasa, halka hürriyet ve demokrasi veriyor" dedi.  
 
Kürtlerden "evet" seferberliği
 
Irak'ta anayasa referandumunun yapılacağı 15 Ekim tarihi yaklaşırken Kürt siyasi partiler de "anayasaya evet" kampanyası başlattı. Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) yazılı ve görsel tüm medya organlarını anayasanın kabulü için  seferber etmiş durumda. Medyadaki "evet" kampanyası iki Kürt partisinin oluşturduğu 42 kişilik bir ekip tarafından organize ediliyor. IKDP'ye ait Zagros TV ve Kürdistan TV ile IKYB'ye bağlı Kürtsat TV gibi uydudan yayın yapan kanallar başta olmak üzere toplam 11 kanalda geçtiğimiz haftadan bu yana  düzenli olarak, referanduma katılımı artırmaya ve "evet" oyu kullanmaya yönelik programlar yapılıyor. Televizyonlarda anayasa tanıtımına yönelik özel programların yanı sıra 2'şer dakikalık reklam filmleri oynatılıyor. Televizyonların yanı sıra  radyolar ve gazeteler de kampanyanın en etkin araçları konumunda.  
 
Kürt aydınlar anayasaya karşı 
 
Radyolar sürekli olarak "Kürt halkının geleceği için anayasaya evet" anonsunu tekrarlarken gazeteler de anayasaya destek veren köşe yazıları yayımlıyor. Bu gazetelerden el Habat ise her gün ilk sayfasında "Anayasaya evet" sloganıyla okurların karşısına çıkıyor. Daha çok kararsız seçmenlerin hedef alındığı bu yayınlar, referanduma kadar devam edecek.   
Kürt partiler, bazı çekinceleri olmakla birlikte 15 Ekim'de referanduma sunulacak taslakta Kürt taleplerinin karşılandığı konusunda fikir birliği içinde. Ancak bazı Kürt aydınlar ise anayasaya karşı çıkıyor. Taslak anayasanın İslami, ve anti-demokratik olduğunu savunan anayasa karşıtlarının asıl itiraz noktası, anayasada Kürtlere self-determinasyon hakkı verilmemiş olması.    
  
Irak anayasasında son dakika sürprizleri
 
   
Irak’ta anayasa referandumuna bir haftadan az bir süre kala, taslağa ilişkin anlaşmazlıkların giderilmesi için girişimler sürüyor.  Meclisin Kürt üyelerinden Mahmud Osman, ABD’nin Bağdat’taki büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın, anayasa metninin üzerinde uzlaşma sağlanması için siyasi gruplara baskı yaptığını açıkladı. Halilzad’ın, Sünnilerin anayasada istedikleri bir takım düzenlemelerin yapılması karşılığında, halk oylamasında taslağa “evetî demelerini sağlamaya çalıştığı öğrenildi. Kürt milletvekili Osman, son dakika düzenlemelerinin sürprizler içerebileceğine de dikkat çekti. Irak meclisinin Sünni üyelerinden Mişan Ciburi ise, meclisin bir çalışma yaparak anayasa taslağını geçici bir metne dönüştüreceğini ileri sürdü. Buna göre Aralık’taki seçimlerde oluşacak yeni meclis bir komisyon kurarak, anayasada uzlaşılmayan konularda değişiklik yapacak. Anayasa taslağı için halk oylaması 15 Ekim’de yapılacak. 
 
Mahkumlar da oy kullanacak
  
Irak'ta cumartesi yapılacak anayasa referandumunda devrik lider Saddam da dahil olmak üzere cezaevlerindeki tutukluların oy kullanabilecekleri bildirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Seçim Komisyonu, oy sandıklarının ABD yönetimindeki Ebu Garib hapishanesi ve diğer cezaevlerine gönderileceğini tutuklu bulunan 10 bin dolayında Sünni Iraklının oy kullanabileceklerini belirtti. Komisyon üyesi İzzettin Muhamedi düzenlenen basın toplantısında tüm tutukluların normal referandumdan iki gün önce yani perşembe günü oy kullanabileceklerini açıkladı. Komisyonun bir başka üyesi Ferit Ayar ise Saddam'ın nerede tutulduğunu bilmediğini ancak Ebu Garib ya da diğer cezaevlerinden birinde olduğu taktirde oy kullanabileceğini belirtti.  

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü