banner15

Irak'ta Saddam için hazırlık var...

Irak hükümeti, Saddam'ın infazı için çalışmaları hızlandırırken devrik lider, iktidardaki dönemine yönelik açık ve cüretkar bir mektup yazdı.

Irak'ta Saddam için hazırlık var...

Irak hükümeti, Saddam Hüseyin'in infazının yerine getirilmesi için çalışmaları hızlandırırken devrik lider, açık ve cüretkar bir mektup yazarak, Irak'ın 1979 ve 2003 yılları arasında önemli bir rol oynadığını ve şimdi bir kurban gibi ipe götürüleceğini söyledi.

Irak'ta bugün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda yaşanan ölümler ve ABD askerlerinin Amerikan karşıtı Şii politikacı Sahib El Ameri'yi öldürmesinin ülkedeki Şii-Sünni çatışmalarını ve ABD karşıtlığını derinleştirdiği belirtiliyor.

Irak Adalet Bakanı Hashem El Shibli, hükümetin dün yüksek mahkeme tarafından onaylanan Saddam'ın cezasının uygulanması kararını imzaladığını ve Saddam'ın asılabileceğini söyledi. Saddam Hüseyin, açık ve cüretkar bir mektup yazarak, Irak'ın 1979 ve 2003 yılları arasında önemli bir rol oynadığını ve bir kurban gibi ipe götürüleceğini söyledi.

Saddam mektubunda, "Ben bir kurbanım. Allah'ın izniyle şehit olacağım ve insanlığın en yüksek rütbesinde yerimi alacağım" ifadelerini kaydetti. Dün Irak Yüksek Mahkemesi Saddam'ın 30 gün içinde asılabileceğini söylemişti. Fakat Shibli, idamın gizli ve hızla yapılabileceğini ifade etti.
Ülkedeki Şii politikacılar, Saddam'ın asılma kararının kesinleşmesini olumlu bir gelişme olarak karşıladı.

Radikal Şii grubu Mukteda El Sadr'ın partisinden milletvekili olan Şii Baha El Araji, Saddam'ın asılma kararını doğru bulduğunu ve bir hafta içinde asılması gerektiğini söyledi. Öte yandan Irak parlamentosunda Ulusal Diyalog Konseyi milletvekillerinden Sünni Khalaf El İlayan ise, devrik lidere mahkeme tarafından idam cezası verilmesinde İran ve ABD'nin baskılarının olduğunu söyleyerek, ülkeleri kanlı bir sonuç getirecek kararın alınmasını sağlamakla suçladı.

Saddam'a idam cezası verilmesiyle Saddam'ın dağılmış partisi Baas'a, ABD askerlerine karşı saldırıları konusunda tehdit gönderildiğini ileri süren İlayan, devrik liderin ipe gönderilmesiyle, dünyanın her yerinde ABD çıkarlarına ters düşenin sonunun ne olacağına dair mesaj gönderilmek istendiğini de sözlerine ekledi.

Saddam ve rejiminde önemli görevler üstlenen 2 arkadaşı, 5 Kasım 2006 tarihinde Irak mahkemesinde görülen davanın sonucunda, Duceyl kasabasında 148 Şii'nin toplu ölümüne, dolayısıyla insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle idama mahkum edilmişti.

iha

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48