Irak'ta Seçim Kutlamaları

Iraklı Şii ve Sünni Araplar Perşembe günü yapılan parlamento seçimleri sonrasında bugün seçim zaferlerini kutlayan gösteriler yapmaya başladı. Mukteda Sadr grubunun seçimin birincisi olabileceği belirtiliyor. Cumartesi akşamından beri gerçekleşen saldırıl

Irak'ta Seçim Kutlamaları

Irak Başbakanı ıbrahim Caferi'nin Iraklı Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali el Sistani'nin ikamet ettiği Necef şehrine gelişinde yüzlerce kişi Caferi'nin siyasi koalisyonu Birleşik Irak ıttifakı'na destek veren sloganlar attı. Yüzlerce Şii gösterici Iraklı şiiler üzerinde büyük etkisi olan Sistani'ye bir televizyon tartışması sırasında hakaret edildiğini ileri sürerek Arap televizyon kanalı El Cezire'yi eleştirdiler. Sistani'nin bir temsilcisi toplanan Şiilere yaptığı konuşmada Sistani'yi destekledikleri için teşekkür ederken dini liderlerinin Körfez televizyon istasyonunun saldırılarından etkilenmeyeceğini söyledi. Öte yandan, Şii lider Mukteda Sadr'ın büyük bir başarı elde ettiği belirtiliyor. Sadr grubunun seçimin birincisi olabileceği kaydediliyor.
Bu arada, Adnan el Duleymi ve partisi Irak İslam Partisi'ni destekleyen onlarca Sünni Arap, Bağdat'ta Duleymi'nin ofisinin önünde toplanarak "Kanımız, canımız sana feda Adnan", "Şiiler, Sünniler kardeştir, bu ülke bizim" şeklinde sloganlar attılar. Bağdat'ın kuzeyindeki Bakuba'da ise onlarca Sünni, liderlerinin posterlerini alarak caddelerde kutlamalara devam ediyor, ABD liderliğindeki kuvvetlerin işgalini kınıyorlar. Taşınan pankartların birinde "Yabancı askerlerin ayrılmasını istiyoruz." yazısı dikkat çekti.

Saldırılar yeniden başladı: 13 ölü 
 
Irak'ta yapılan genel seçimlerin ardından saldırılar yeniden şiddetlendi. Cumartesi akşamından beri gerçekleşen saldırılarda 8'i güvenlik görevlisi olmak üzere 13 kişi öldü. Geçen perşembe günü yapılan seçimlerle birlikte kısmi bir sükunet ortamı yaşanırken, dün akşamdan itibaren yeniden şiddet olayları yaşandı. Gerçekleşen saldırılarda 13 kişi öldü. Irak polisi, ölenlerin 8'i Bağdat'ın değişik yerlerinde gerçekleşen saldırılardan ölen güvenlik görevlileri olduğunu belirtti. Diğer ölenler arasında ise YNK sorumlularından Hodır Hasan el-Hamdani'nin Kerkük'teki ailesi ile Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi eski askeri kolu Bedir Örgütü Şii üylelerinden Ali Kerim el Asadi'nin ailesi bulunuyor.
Öte yandan Amerikan ordusu yaptığı açıklamada cuma günü bir Amerikan askerinin öldüğünü duyurdu. Bunun düşmanca olmayan bir atıştan kaynaklandığı belirtildi. Pentagon kaynaklarına göre, Mart 2003 Irak işgalinin başlamasından bu yana 2 bin 156 Amerikan askeri öldü
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER