banner15

Irak'ta Seçim Öncesi Tartışmalar Büyüyor

Irak'ta İyad Allavi önderliğindeki laik Şiilerle, İslamcı Şiilerin oluşturduğu koalisyon hükümetinin karşılıklı suçlamalarından sonra gerilim iyice tırmandı. Allavi geçtiğimiz hafta da insan hakları alanında önemli ihlaller yaşandığını belirtmiş ve hük

Irak'ta Seçim Öncesi Tartışmalar Büyüyor

İslam Özkan / Dünya Bülteni


Irak’ta İyad Allavi önderliğindeki laik Şiilerle, İslamcı Şiilerin oluşturduğu koalisyon hükümetinin karşılıklı suçlamalarından sonra gerilim iyice tırmandı. 3 Aralık Cumartesi günü yaptığı basın toplantısında mevcut Irak hükümetinin uygulamalarını eleştiren eski Başbakan İyad Allavi,  hükümetin Irak’taki ekonomik ve siyasi krizin derinleşmesinden sorumlu olduğunu, insan hakları alanında da ciddi sorunlar yaşandığını belirtti. 15 Aralık’ta ülkede yapılacak seçimler öncesinde hükümete yönelik eleştirilerini yoğunlaştıran Allavi, Irak’ın yeniden imarı ile ilgili olarak hükümetin bu sene sonuna kadar vaad etttiği 200 milyon dolarlık harcamanın yapılmadığını, bunun da işsizlik, temel altyapı hizmetlerin verilmemesi ve elektrik şebekesinin tahrip olması gibi ciddi sorunlara  yol açtığını ifade etti. Allavi geçtiğimiz hafta da insan hakları alanında önemli ihlaller yaşandığını belirtmiş ve hükümetin gizli işkence merkezlerinde ölen insanlardan sorumlu olduğunu belirterek, hükümetin Saddam Hüseyin dönemindeki işkence ve ihlallerle yarıştığını öne sürenmüştü.

Allavi’nin dünkü açıklamalarına cevap ise İslamcı Şiilerin oluşturduğu koalisyonun iki ana oluşumu olan Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi ve Şii Davet Partisi Liderleri Abdülaziz el Hakim ve İbrahim Caferi’den geldi. İbrahim Caferi yaptığı açıklamada, işkence yapıldığına yönelik bir kaç duyumdan yola çıkılarak hükümetleri dönemindeki uygulamaların, 1 milyon insanın öldüğü Saddam dönemindeki katliamlarla kıyaslanmasının çok büyük bir haksızlık ve iftira olduğunu açıkladı. Caferi ayrıca, hükümetlerinin Allavi döneminden kalan büyük bir enkazı devraldıklarını, o dönemde insan hakları ve ekonomiyi de içine alan çeşitli alanlardaki tahribatı düzeltmeye çalıştıklarını söyledi.

Abdülaziz el Hakim ise Allavi’nin açıklamalarının mesnetsiz olduğunu ifade ederek, gerçekte ise Allavi’nin başbakanlığı döneminde insan hakları ihlallerinin zirveye çıktığını, o dönemde Bedir Tugayları üyelerinin bizzat Allavi’nin askerlerince katledildiğini, bu konuyla ilgili en ufak bir soruşturma dahi yapılmadığını belirtti.

İyad Allavi, Saddam Hüseyin ve Baas partisi’nden ayrıldığı 70’li yıllardan bu yana yurt dışında Amerikan İstihbarat Teşkilatı CIA ve İngiliz istihbaratıyla girdiği köklü ilişkileriyle tanınıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48