banner15

Irak'ta Seçim Sonuçları Açıklandı

Irak’ta, 15 Aralık’ta yapılan genel seçimlerin resmi sonuçları açıklandı. Şii Irak Birleşik İttifakı birinci, Kürt İttifakı ikinci ve Sünni bloğu da üçüncü sırada yer aldı. Türkmen cephesi ise, sadece bir sandalye kazandı.

Irak'ta Seçim Sonuçları Açıklandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi
 
Seçimleri Şiilerin önderliğindeki Birleşik Irak İttifakı'nın kazandığı açıklandı. Ancak parti mutlak çoğunluğu sağlayamadı. Irak Seçim Komisyonu, seçimlerin galibinin meclisteki 275 sandalyeden, 128’ini kazanan Birleşik Irak İttifakı olduğunu açıkladı. Ancak Şiilerin mecliste çoğunluğu sağlamaları için, 138 sandalyeye sahip olmaları gerekiyordu.

İttifak 275 sandalyeden 128'ini alırken, Kürt partiler 53, Sünni bloğu ise 44 sandalye elde etti. Eski Başbakan İyad Allavi’nin Laik Koalisyonu 25 sandalye, Irak Türkmen Cephesi ise, sadece bir sandalye kazanabildi. Şimdi Şiilerin diğer azınlık gruplarla bir koalisyon hükümeti kurmaları bekleniyor. Fakat ortaya nasıl bir hükümet çıkacağını görmek için muhtemelen haftalarca sürecek pazarlıkların sonucu beklenecek. 31 Ocak’taki seçimlerde Şiiler146, Kürtlerse 75 sandalye kazanmıştı. İlk kez bu seçimlere katılan Sünni Arap Irak Milli Uyum Cephesi ile Ulusal Diyalog Cephesi de toplam 55 sandalye kazandı.

Şu anki geçici parlamentoda aynı Şii grup açık farkla çoğunluğa sahip. Fakat bu grup yeni hükümeti oluşturmak istiyorsa, dört yıl görev süresi olan yeni parlamentoda diğer gruplarla muhtemelen ortak olmak zorunda kalacak. BBC'nin Bağdat'taki muhabiri Johnny Dymond, Bağdat'ta sık sık bir ''Şii-Sünni ve Kürt'' koalisyonundan ve ulusal birlik hükümeti kurulmasından bahsedildiğini, fakat böyle bir koalisyonda kabinenin nasıl paylaşılacağı üzerine pazarlıklarının haftalarca ve belki de aylarca sürebileceğini vurguluyor. Sünnileri de içine katan geniş tabanlı bir koalisyonun Irak'ta direniş hareketinin faaliyetlerini frenlemesi olduğunu aktarıyor.

Ancak önde gelen bir Şii siyasetçi, bunu ne kadar olası gördüğü konusunda daha şimdiden şüphelerini dile getirdi. Son üç yıl içinde Irak'ta yeni bir sayfa açıldığını defalarca duyanlar, beklentilerinde temkinli. Seçimlerle ilgili olarak Sünni partiler çok sayıda şikâyette ve itirazda bulunmuş; sandıklara hile karıştığı iddiasıyla oy verme işleminin tekrarlanmasını talep etmişlerdi. 10 ayrı ülkeden gelen bir gözlemci ekibi, Irak seçimlerindeki usulsüzlük şikâyetlerinden binlercesini yayınladığı bir raporda doğruladı.

Bunlar arasında sandıkların çalınması, ya da belli bir partiye verilen oylarla doldurulması, güvenlik görevlilerinin birden çok oy kullanması ve kimi merkezlerde seçmenlerin korkutulması, sindirilmesi gibi durumlar var. Fakat öte yandan yabancı gözlemci ekibi 'Irak halkının çok zor şartlar altında demokratik bir seçime katılmış olmasını övgüye layık gördüğünü' de söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48