banner15

Irak'ta Seçim Süreci Başladı

Irak'ta devam eden saldırılara rağmen seçim hazırlıkları büyük hızla devam ediyor. Iraklı seçmenler, Saddam Hüseyin rejiminin çökmesinden sonra ilk uzun dönemli parlamentonun üyelerini seçmek için 15 Aralık'ta sandık başına gidecek. Hastane, kışla ve ce

Irak'ta Seçim Süreci Başladı

Irak'ta perşembe günü yapılacak genel seçimler öncesi olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Baasçılar sürpriz bir şekilde Sünnileri oy kullanmaya çağırırken, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, bu seçimlerin 'tarihi' olacağını söyledi. Irak’ta, 15 Aralık’ta yapılacak seçimler için hastane, kışla ve cezaevlerinde oy verme işlemi başladı. Irak’ta seçim yetkilileri, Bağdat’taki Yarmuk Hastanesi’nde bulunan 1500 hastanın, oyunu kullanmaya başladığını duyurdu. Yarından itibaren ise, yurtdışında yaşayan yaklaşık bir buçuk milyon Iraklı’nın, iki gün boyunca 15 ülkede sandık başına giderek oy kullanmaları bekleniyor. Iraklı seçmenler, bu seçimle Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra ilk anayasal meclislerini seçecek. 4 yıl boyunca görev yapacak olan 275 sandalyeli meclis, yeni hükümeti de belirleyecek.

Güvenlik önlemleri artırıldı

 

Seçimler öncesi Irak hükümeti güvenliği sağlamak için yoğun önlemler aldı. Bu çerçevede, yarından itibaren sınırlar kapatılacak, sokağa çıkma yasağının saatleri uzatılacak ve ülkede seyahat kısıtlanacak. Bu arada New York Times gazetesi, Kerkük’teki seçmen sayısında anormal artış gözlenmesi araştırma yapıldığını ve çoğu seçmen listesinin yanlış yazıldığını öne sürdü. Seçim Kurulu’nun açıklamasına dayanan haberde, bazı seçmen isimlerinin karşısında kimliği teyit eden imza olmadığı, bazılarında da birden çok imza olduğu belirtildi. Bu arada aynı isimlerin değişik listelerde tekrar tekrar yer aldığı görüldü. Haberde, Irak ülke genelinde yeni seçmenlerin bu seçimde % 8.2 artmasına rağmen Kerkük’te yeni seçmenlerin %45 arttığına yer verildi.

‘Sadece teknik yanlışlık’

 

Ancak Seçim Komisyonu Başkanı Abdül Lami, NY Times’a usulsuzlüklerin teknik yanlışlıklar olduğunu ve olayda siyasi amaç görmediğini söyledi. Lami, ‘Lütfen siyasi komplo teoRİlerinden uzak durunuz. Bunun siyasi bir nedeni yok’ dedi. Gazete, Seçim Kurulu’nun kendince listeleri düzelttiğini, yeni Kerkük listelerinin seçim öncesi dağıtılacağını ve belirlenen bazı isimlerin oy kullanmasına izin verilmeyeceğini kaydetti.

Talabani: Bu seçim diğerlerinden farklı olacak

Bu arada seçimlerle ilgili bir açıklama yapan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, genel seçimlerin 'tarihi' olduğunu söyledi. ''Bu seçimlerin öncekilere göre faklı ve belirleyici olacağına inanıyorum'' diyen Talabani, Sunnilerin de oy kullanacağını belirtti. Kurulacak Irak Amerikan Üniversi'tesini ilk taşını koymak için Süleymaniye ziyaretinde açıklamada bulunan Talabani, Sunnilerin yoğun katılımının isyancıların çabalarını boşa çıkaracağını belirtti. Şii lider Ayetullah Ali Sistani pazar günkü fetvasında Şiileri oy kullanmaya çağırdı. Sürpriz bir gelişme Baasçıların yaptığı çağrı ile yaşandı.

Baasçılar oy kullanmaya çağırdı

Geçen Ocak ayında yapılan seçimlere radikal bir şekilde karşı çıkan Sadam yanlıları, Sunni toplumu oy kullanmaya çağırdı. Baasçılar, El Kaide'ye de yaptığı çağrıda, seçimlere gölge düşürmemesini istedi. Şidetin en yoğun olduğu El Anbar eyaletinde isyancılar Ebu Mussab El-Zarkawi'ye karşı oy bürolarını kendileri savunacaklarını açıkladı. Daha önce seçimlerin boykot edildiği Ramadi ve Felluce'de boy boy seçim afişlerinin asılması dikkat çekti. Felluce'de kalan Saddam Hüseyin rejiminin eski yetkililerinden Ali Mahmud, ''biz dengeli ulusalcı bir hükümet istiyoruz. Bu nedenler kardeşlerimiz güvenli bir şekilde oy kullanabilirler'' dedi. Mahmud, ''Sunniler politik alanda kazanmak için oy kullanmalılar'' çağrısında bulundu.

Avrupa basını: Kürtler sandalye kaybedecek

Avrupa basınında bugün yer bulan konulardan biri, Perşembe günü Irak'ta yapılacak genel seçimler. Seçim öncesi Kuzey Irak'ın nabzını tutan Guardian, katılımın düşük olmasının beklendiğini, bu durumun da Kürt liderleri kaygılandırdığını yazıyor. "Yolsuzluk, işsizlik, konut ve kamu hizmetlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle, genç Kürtlerin seçimi boykot etmesinden korkuluyor. "Kürtler Ocak'taki seçimlerde 77 sandalye kazanarak, parlamentodaki ikinci grup olmuştu. Ancak bu sefer Sünnilerin de seçime katılması ile, Kürtlerin sandalye sayısının azalabileceği tahmin ediliyor. "Ancak her oyun önemli olduğu bu kritik tabloda, Kürt gençlerin öfkesi liderleri korkutuyor. Irak Kürdistanı'nda son aylarda, öğrenci boykotları, sokak gösterileri görülmeye başlandı. "Başlıca huzursuzluk konuları, elektrik ve su kesintileri, yolsuzluğa batmış yerel yöneticiler, alıp başını giden ev fiyatları. "Irak nüfusunun beşte birini oluşturan Kürtlerin kaybedecek çok şeyi var. Diğer bölgelerdeki Iraklıların imrenerek izledikleri, huzurlu ve müreffeh bir dönemden geçtiler. Yollar, hastaneler yapıldı. Oteller yabancı işadamları ile dolu. "Ancak seçimde elde edecekleri bir başarısızlık, Kürt bölgesi ile merkezi yönetim arasına bir mesafe koyma planlarını suya düşürebilir. Tabii zengin petrol kaynaklarına sahip Kerkük'ü, federal yönetime katma hedeflerini de.

Seçim süreci

Irak’taki tarihi seçimlere ilişkin ana bilgiler şöyle:
 
- Seçmenler yerel saatle 07.00'den itibaren oy kullanmaya başlayacak. Sandıklar yerel saatle 17.00'de kapanacak.
- Ülkede 6 binden fazla seçim merkezinde oy kullanılacak. Ancak tansiyonun çok yüksek olması durumunda bazı merkezlerin açılamayabileceği ifade ediliyor.
- Oy sayımları, şeffaflığın korunması amacıyla seçim merkezlerinde çeşitli grup, siyasi parti temsilcileri ve gözlemciler eşliğinde gerçekleştirilecek.
- İlk sonuçların Aralık ayı sonuna kadar açıklanacağı belirtiliyor.
- Parlamento üyelerinin tespit edilmesinden sonra ilk icraat, milletvekillerinin üçte ikisi tarafından devlet başkanı ve 2 yardımcısının seçilmesi olacak.
- Devlet Başkanlığı Konseyi de, kabineyi kurarak parlamentonun onayına sunacak olan başbakanı 15 gün içinde atayacak.

Güvenlik- Bağdat Havalimanı 14 Aralık'tan itibaren 3 gün boyunca kapatılacak. Irak'ın tüm sınırları da aynı şekilde 14-17 Aralık tarihleri arasında kapalı olacak.
- Ülke çapında 13 Aralık'tan itibaren 5 gün resmi tatil ilan edilecek ve 10.00 ile 18.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
- Seçim günü araçların trafiğe çıkmaları yasaklanacak. Seçmenler, seçim merkezlerine yürüyerek gidecek. Sivillerin herhangi bir şekilde silah taşımasına izin verilmeyecek.
- Seçim günü on binlerce Irak polisi ve ordu mensubu görev yapacak. Yer yer ABD birlikleri de Irak güçlerine destek sağlayacak. Tüm seçim merkezleri emniyet güçleri tarafından korunacak.

Adaylar


- Iraklı seçmenler, 275 milletvekilini seçecek.
- Seçimlerde 228 siyasi oluşum ve 21 koalisyon yarışacak. Ocak ayında gerçekleştirilen seçimlerde 111 siyasi oluşum yer almıştı.
- 7 bin aday parlamentoya girebilmek için mücadele edecek.
- Parlamentoya seçilenlerin dörtte biri bayan olacak.

Oy verme


- Merkezi Seçim Komisyonu'nun seçim günü 170 bin kişiyi görevlendirmesi bekleniyor.
- Seçim listesinde isimleri bulunan seçmenlerin parmaklarına, mükerrer oy kullanmayı önlemek mürekkep sürülecek.
- 275 koltuğun 230'u Bağdat dahil 18 eyalete nisbi çoğunluğa göre dağılacak. Bağdat toplam 59 koltuk ile temsil edilecek.
- Geri kalan 45 koltuk seçimleri kazanamayan, baraja en yakın partiler arasında paylaştırılacak.

Yurtdışı- Yurtdışındaki Irak vatandaşları Avustralya, Avusturya, İngiltere, Kanada, Danimarka, Almanya, İran, Ürdün, Lübnan, Hollanda, İsveç, Suriye, Türkiye, BAE ve ABD'de oy kullanabilecek.
- Yurtdışındaki Iraklılar, 13-15 Aralık tarihleri arasında 3 gün boyunca oy kullanabilecek.

Özel durumlar- Hastanede tedavi gören hastalar, güvenlik güçleri ve mahkumlar bugün oy kullanacak.

Gözlemciler- 70 binden fazla bağımsız gözlemci seçimleri izlemek için akredite oldu. Bunlardan 800'ünü yabancı gözlemciler oluştuyor.
- Hiçbir yabancı gözlemci, can güvenliğinin olmadığı ülkenin batısı ile başkentin kuzeyindeki seçim merkezlerini ziyaret etmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48