banner15

Irak'ta Şiddet Dinmiyor: 48 Ölü

Irak'ta bugün meydana gelen saldırılarda 48 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Mahmudiye kasabasında bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırı sonucu en az 34 kişi hayatını kaybetti. Hille'de meydana gelen patlamada ise 14 kişi öldü.

Irak'ta Şiddet Dinmiyor: 48 Ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyinde ABD konvoyuna düzenlenen intihar saldırısında 34 kişinin öldüğü bildirildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bağdat'ın güneyindeki Mahmudiye semtinde ABD askeri konvoyuna bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında 34 kişi öldüğü, 35 kişinin yaralandığı bildirildi. Mahmudiye Hastanesi Başhekimi Dr. Davud El Taey löenler arasında 4 koruma polisi, 3 kadın ve 2 çocuk olduğunu kaydetti. Semtin hastanesinin tam önünde gerçekleşen saldırıda ölü sayısının artabileceği kaydedildi. Mahmudiye, Sünni ve Şiilerin bir arada yaşadığı kasabalardan birisi. 

Öte Yandan, Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyinde meydana gelen patlamada 14 kişi ölürken, çok sayıda kişide yaralandığı kaydedildi. Bağdat'ın 100 kilometre güneyinde bulunan Hille şehrinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Polis, ilk belirlemelere göre 14 kişin hayatını kaybettiğini, onlarca kişininde yaralandığını belirtti. Polis yetkilleri, ölü sayısında artış meydana gelmesinde endişe ettklerini kaydettiler. 

Dört Amerikan askeri öldürüldü

Amerikan ordusu dün düzenlenen iki ayrı silahlı saldırı olayında dört askerinin öldüğünü bildirdi. Ülkede bugün meydana gelen diğer olaylarda da toplam beş Iraklının öldüğü bildiriliyor.  Son şiddet olayları, ülkede üç hafta sonraki genel seçimlere hazırlık yapılan bir ortamda gerçekleşiyor. Dün de başkent Bağdat'ta önde gelen bir Sünnî aşiret lideri vurularak öldürülmüştü. Irak ordusuna ait üniformalar içindeki silahlı saldırganlar evini bastıkları Hadim Sarhid el-Hemaiyem'i ve beraberindeki üç oğlu ve damadını öldürmüşlerdi.

Bazı direniş grupları hükümetle temasta
   
Irak'ta bazı direniş gruplarının, Devlet Başkanı Celal Talabani'nin görüşme çağrısı üzerine hükümetle temasa geçtiği ileri sürüldü. Talabani'nin güvenlik danışmanı Tuğgeneral Vefik El Samarrai, AP'ye yaptığı açıklamada, son birkaç günde bazı gruplardan kişilerin kendilerine telefon ettiğini, ''hatta bazılarının açıkça siyasi sürece katılmak için silahlarını bırakmaya hazır olduklarını söylediğini'' belirtti. AP'ye, Başbakan Yardımcısı Ahmet Çelebi ile yaklaşık 2 haftadır görüştüklerini söyledi, ancak görüşmelerin nasıl gittiği konusunda bilgi vermedi. AP'nin haberinde de bu grupların hangi gruplar olduğu belirtilmedi.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48