banner15

Irak'ta Şii Camiine Saldırı

Irak'ın Semerra kentinde bulunan ve özellikle Şiiler için en kutsal mekanlardan olan Askeriye Camii bu sabah düzenlenen bombalı saldırıda büyük hasar gördü. Binlerce kişi saldırıyı protesto etti.

Irak'ta Şii Camiine Saldırı
Irak'ta bulunan ve Müslümanlar için en kutsal mekanlardan birisi kabul edilen Askeriye Camii ve Külliyesi bu sabah düzenlenen bir bombalı saldırıda büyük hasar gördü. Irak polisinin açıklamasına göre silahlı bir grup yerel saatle sabah yedi sularında Bağdat'ın kuzeyindeki Semerra'da bulunan camiye girdi, çevreye çok sayıda patlayıcı yerleştirerek bunları havaya uçurdu. Caminin simgesi olan ve 1905'te yapılan altın kubbenin büyük hasar gördüğü bildiriliyor. Ancak saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Saldırıyı protesto etmek üzere binlerce kişi olay yerinde toplandı. Öfkeli kalabalık ellerinde bayraklar, Şii flamaları ve Kuran-ı Kerim'ler taşıyor.

Kutsal mekan

Tüm Müslümanlar için kutsal kabul edilen türbe, Şiiler için özel bir öneme sahip. Burada, Muhammed Peygamber'in soyundan gelen iki Şii imamın mezarları bulunuyor.

Askari Cami'nin eski görünümü
Abbasi halifesinin kurduğu Semerra cami ve türbeleriyle ünlü

Bunlar 10. ve 11. imamlar olan İmam Ali al-Hadi ile oğlu Hasan el Askeri. Cami ve külliyesi adını Askeri'den alıyor.

Şiilerin 12 imamdan sonucusu kabul ettiği Muhammed El Mehdi'nin de burada ortadan kaybolduğuna inanılıyor. Şiiler Mehdi'nin sağ olduğuna ve bir gün döneceğine inanıyor.

Saldırının mezheplerarası gerginliği körüklemeyi hedeflediği tahmin ediliyor. Saldırı Irak'ta siyasi süreç açısından hassas bir döneme rastlıyor. Genel seçimler üzerinden iki aydan fazla zaman geçmesine rağmen henüz yeni bir hükümet kurulabilmiş değil.

Dün ülkeyi ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Irak'ın siyasi yaşamına hiç bir etnik veya dini grubun tek başına hakim olmaması gerektiğini söylemiş ve birlik çağrısı yapmıştı.

kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48