banner39

Irak'ta şimdi de 'eğitim programı' savaşı!

Eş-Şarku'l-Evsat, Iraklı bir yetkilinin dün eğitim öğretim programlarında yapılacak değişikliklerin Necef’teki Şii din otoritelerinin görüş ve direktiflerinden uzak olmayacağını söylediğini yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta şimdi de 'eğitim programı' savaşı!

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşeti: “Irak Eğitim programlarının değişikliği konusunda mezhep savaşı.”

 

Haberde, Iraklı bir yetkilinin dün eğitim öğretim programlarında yapılacak değişikliklerin Necef’teki Şii din otoritelerinin görüş ve direktiflerinden uzak olmayacağını söylediği yazıyor.

 

Haberde, Irak Uzlaşı Cephesi Başkanı Adnan Ed-Duleymi’nin gazeteye verdiği demeçte, bunun olmayacağını, olsa bile Irak’ın yararına olmayacağını söylediği, “Şii din otoritelerinin Sünnilerin büyük bir kesimini oluşturduğu Iraklı öğrencilere Şii eğitim öğretim programını zorla okutabileceklerini sanmıyorum” dediği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, Necef Eğitim Müdürü İsmail Mazi’nin dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Eğitim Bakanlığı’nın eğitim felsefesi ilkelerini kitap halinde basarak il ve ilçelere dağıttığını, düşüncelerini almak için dini otoritelerin bürolarına da bizzat kendisinin bıraktığını söylediği kaydediliyor.

 

 

Putin Riyad’da...

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suudi Arabistan ziyareti bugün başlıyor. Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde geziyle ve Rusya-Suudi Arabistan ilişkileriyle ilgili çeşitli haber ve yorumlara yer veriliyor.

 

Er-Riyad gazetesinin konuyla ilgili haberinde, Putin’in gezisinin iki gün süreceği ve Kral Abdullah ve diğer yetkililerle yapacağı görüşmelerde, ikili ilişkilerin ve bölgesel sorunların ele alınacağı bildiriliyor.

 

Haberde, bugün iki ülke arasında ekonomi, kültür ve medya alanlarında bazı anlaşmalara imza atılacağı kaydediliyor.

 

Haberde ayrıca, Putin’in Riyad’a bakanlar, yetkililer ve medya mensuplarından oluşan toplam 360 kişilik büyük bir heyetle geleceği ve Rusya’nın Riyad büyükelçisinin gazeteye verdiği demeçte, Rusya’nın Suudi Arabistan ile koordinasyon içinde bölgesel sorunların çözümüne ortak olma arzusunda olduğunu dile getirdiği yazıyor.

 

El-Cezire gazetesinde konuyla ilgili yayınlanan “Yeni bir Suudi Arabistan-Rusya ortaklığına doğru” başlıklı yorumda, gezinin iki dost ülke arasındaki ilişkileri geliştirme çabalarının doğal bir uzantısı olduğu ifade ediliyor.

 

Amerika’nın  Arap Dünyası’ndaki ve Ortadoğu’daki hegemonyasının artmasına rağmen Rusya’nın hâlâ büyük devlet olduğuna ve uluslararası siyasetin yönünü belirlemede etkili olduğuna dikkat çekilen yorumda, Rusya-Suudi Arabistan dostluğunun “yeni emperyalistler”in potasından kurtulmak isteyen halkların davaları için önemli olduğu ifade ediliyor.

 

El-Vatan gazetesinin geziyle ilgili haberinde ise, başka bir ayrıntı ön plana çıkarılıyor. Haberde, Kral Abdullah’ın İslam’a hizmetleri nedeniyle bu yılki Uluslararası Kral Faysal Ödülü’nü kazanan Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev’e ödülünü Putin’in huzurunda vereceği bildiriliyor.

 

 

Körfez’de yeni bir işbirliği konseyi

 

Kuveyt’te yayınlanan El-Qabes gazetesi, Körfez İşbirliği Konseyi’nin ve Irak’ın Körfez-Irak Konseyi’ne son şeklini vermekte olduğunu yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre yeni konseyin görevi, Körfez ülkeleri ile Irak arasındaki ilişkileri geliştirmek ve bögenin güvenlik ve istikrarını doğrudan etkileyen dış müdahalelere son vermek olacak.

 

Yeni konseyin Mart ayında Kuveyt’te yapılacak ve Körfez ülkeleri ve Irak dışişleri bakanlarının katılacağı Körfez-Irak Forumu’nda ilan edileceği bildiriliyor.

 

Haberde, forum çerçevesinde yüksek düzeyde yetkililerin katılımıyla Irak’ın mevcut durumunun ve özellikle İran’ın ve Suriye’nin müdahelelerinin ele alınacağı toplantıların da düzenleneceği kaydediliyor.

 

 

Karikatür... Karikatür.. Karikatür...

 

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesinden... Televizyonda Irak ile ile ilgili haberleri seyreden Bush, “Acayip bir halk.. Neden rahatsızlar hâlâ anlamadım. Irak’ta ne var ki?” diyor. Televizyon ekranında da “Irak olayları” yazıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?