banner39

Irak'ta Sünni-Şii göstericiler ABD'ye karşı

Irak halkı ABD işgalinin 6'ncı yıldönümünde büyük gösteriye hazırlanıyor.

Arşiv 09.04.2009, 09:57 09.04.2009, 12:01
Irak'ta Sünni-Şii göstericiler ABD'ye karşı

Irak halkı, Bağdat'ın ABD askerlerinin işgal etmesi ve Baas rejiminin devrilişinin 6'cı yıldönümünde başkentte büyük bir protesto gösterisine hazırlanıyor. ..

Kentin koalisyon kuvvetlerinin kontrolüne geçişinin 6. yıldönümünde Şii ve Sünni binlerce Iraklı, ellerinde taşıdıkları ulusal bayraklarla gruplar halinde Bağdat'ın merkezindeki tarihi Firdevs Meydanı'na doğru hareket ediyor.

İşgalin ve ABD'nin protesto edileceği gösteri için toplanan kalabalığın çoğunluğunu, 2003 yılından bu yana Irak'taki direnişin Şii kanadına yön veren Mukteda el-Sadr'ın yandaşları oluşturuyor. Eylem için ülkenin farklı kentlerinden Sünni Iraklıların da kente giriş yaptığı edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu arada hükümet, protesto gösterileri beklentisi nedeniyle eylem alanına çıkacak ana arterler ile ara sokakların araç trafiğine yasaklandığını duyurdu.

Irak ordusu ile polis birimlerinden oluşan güvenlik kolları olası terör saldırılarına karşı bölgede geniş güvenlik önlemi alırken, Irak bayraklarıyla donatılan meydana saatler öncesinden akın eden göstericiler ise zaman zaman izdihama yol açtı.

Eylemciler, "Kella Kella Amerika" (Hayır Hayır Amerika) ve "Uhrec Uhrec ya Muhtaal" (Defol Defol İşgalci) gibi sloganlar atarken, kalabalığın çiğnemesi için yerlere Amerikan ve İsrail bayraklarının atılması dikkat çekti.

Gösteriye, özellikle Bağdat'ın doğusunda bulunan ve 2003 yılından bu yana Irak'taki direnişin Şii kanadına yön veren Mukteda el-Sadr'ın yandaşları eyleme yine damgasını vurdu. Ülkenin farklı kentlerinden Sünni Iraklıların da katıldığı gösteri, şu sıralar sağanak yağmur altında devam ediyor.


Kaynak: Sabah
banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?