banner39

'Irak'ta tahmin edilenin 2 katı petrol'

Irak'ta tahmin edilenin iki katı petrol olabileceği ve bu durumda Irak'ın uluslararası petrol şirketlerinin daha yoğun ilgisini çekebileceğini bildirildi.

Arşiv 19.04.2007, 12:13 19.04.2007, 12:13
'Irak'ta tahmin edilenin 2 katı petrol'

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Irak'ta tahmin edilenin iki katı petrol olabileceğini, bu durumun 2003 yılında ABD liderliğinde yapılan askeri müdahaleden bu yana yapılan en kapsamlı bağımsız araştırma sonucu ortaya çıktığını duyurdu.

Gazete, Irak'ın batı çöllerinden 100 milyar varil daha petrol çıkarılması ihtimalinin ülkeyi dünyanın en büyük petrol ülkelerinden biri haline getirebileceğine dikkat çekti.

Financial Times, bu durumda Irak'ın uluslararası petrol şirketlerinin daha yoğun ilgisini çekebileceğini bildirdi.

Gazete bütün bu durumun açıklığa kavuşabilmesi için öncelikle Irak'taki çatışmaların sona erdirilmesi gereğine işaret etti.

Financial Times, Irak'ın batı çöllerinde 100 milyar varil petrol bulunduğunun kanıtlanması halinde ülkenin İran'ı geride bırakarak, Suudi Arabistan'ın ardından ikinci büyük petrol ülkesi olacağını kaydetti.

Gazete ayrıca, araştırmacıların uluslararası yatırımların ülkeye gelmesi halinde Irak'ın petrol üretiminin gelecek 5 yıl içinde günde 2 milyon varilden 4 milyon varile çıkabileceğini tahmin ettiklerini de bildirdi.

Batıda Sünni bölgesinde petrol çıkarılması ihtimalinin ülkedeki etnik bölünmüşlüğün etkilerinin hiç değilse bir bölümünü ortadan kaldırabileceği ihtimaline de dikkat çeken gazete, Sünnilerin bugüne kadar ana petrol kaynaklarından uzak kaldıkları için ve bu durumun Sünni bölgesindeki fakirliği körükleyebileceğini düşünerek federalizme itiraz ettiklerini hatırlattı.

Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminden petrol yasasına ret

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim, 18 Nisan'da Irak petrollerinin denetiminin merkezi hükümete bırakılmasını kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Açıklamayı yapan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, Irak'ın petrol kaynaklarının işletilme esaslarını belirlemek üzere hazırlanan yeni petrol yasa tasarısına merkezi hükümetin yetkilerini güçlendiren maddeler eklenmesini kabullenemeyeceklerini söylemişti.

CNNTÜRK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?