banner15

Irak'ta yaşananlar 'Cinnettir'

İKÖ Sekreteri, Irak'ta yaşananları cinnet olarak değerlendirerek, 'Medeniyetler Arası Diyalog' için de 'başarısızlık' dedi.

Irak'ta yaşananlar 'Cinnettir'

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Irak'ta yaşanan karmaşayı 'cinnet' olarak niteledi. İhsanoğlu, geçen yıl tartışmalara neden olan karikatür krizi ve Papa'nın Hz. Muhammed'i hedef alan konuşmasını ise 'Medeniyetler arası diyalog başarısızlığa uğramıştır' sözleriyle yorumladı.

Mısır temasları ve Ortadoğu'daki son durum hakkında Türk gazetecilerle bir toplantı düzenleyen İhsanoğlu, Filistin sorununa ilişkin olarak 'ele geçirilen son fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini' söyledi. İhsanoğlu, "Eğer Filistin siyasi lderleri bu son fırsatı değerlendirmezlerse, o zaman vaziyet kontrol dışına çıkacaktır ve bu liderler tarih, kendi milletleri ve Allaha karşı büyük sorumluluk içerisinde olacaklar.

Çünkü yaptıkları, aralarındaki siyasi ihtilafı silahlı çatışmalarla halletmek kadar, esas hedefleri olan topraklarını geri almaya en büyük ihanet sayılacaktır. Onun için bunların bir an evvel akıllarını başlarına alıp siyasi güçlerini kullanarak silahlı güçlerini zaptetmeleri lazım.

'IRAK'TA OLANLAR CİNNETTİR'

Irak'taki çeşitli mezheplerin geçmişte asırlarca sükunet içerisinde yaşadığını vurgulayan İhsanoğlu, "Bugün Irak'ta olan hadiseler cinnettir ve bu vahim bir durumdur. Bu vahamet İslam tarihinde örneği olmayan bir hadisedir.

14 asırdan bu yana ilk kez böyle bir hadise oluyor. Bu mezhepler mozaiği, asırlar boyu sükunet içerisinde yaşamıştır. Irakın işgali ile başlayan hadiseler, maalesef kimsenin kolay kolay anlayamayacğaı bu çatışmayı doğurmuştuır. Biz İKÖ olarak bu konuyla ilk günden beri yakından ilgileniyoruz. Geçen Ekim ayında bütün dini liderleri topladık ve bunlar 10 maddelik bir doküman üzerinde anlaştılar" diye konuştu.

'MEDENİYETLER ARASI DİYALOG BAŞARIZLIĞA UĞRADI'

Teşkilatının 38 yıllık tarihinde ilk kez kendisinin Genel Sekreter olarak bir Fransa cumhurbaşkanı ile görüştüğünü kaydeden İhsanoğlu, görüşme sırasında Orta Doğu sorunu başta olmak üzere, bölge ülkelerini ilgilendiren her konuyu ele aldıklarını dile getirdi.

İhsanoğlu, "Chirac ile önemli bir konu olan, İslam dünyasıyla Batı dünyası arasındaki kültürel ve dini konularda anlaşmazlık üzerinde durduk. Yani İslamofobia meselesi. Bizim bu konuda yeni bir tezimiz var: Medeniyetler arası diyalog başarısızlığa uğramıştır. Bu başarısızlığın iki delili var. Küstah karikatürler meselesi ve bir de Papanın Hz. Peygamberi hedef alan konuşması. 40 yıllık diyalog başarılı olsaydı, bunlar olmazdı" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35