banner15

Irak'ta Yeni İşkence Görüntüleri

İngiliz 'News of the world' gazetesi, Irak Savaşı sırasında İngiliz askerlerini Iraklı çocuk ve gençleri döverken gösteren görüntüler yayınladı. ABD de Ebu Garib Cezaevi'ndeki işkencenin ortaya çıkmasıyla zor dönem geçrimişti.

Irak'ta Yeni İşkence Görüntüleri

İngiliz 'News of the world' gazetesi, Irak Savaşı sırasında İngiliz askerlerini Iraklı çocuk ve gençleri döverken gösteren video görüntülerini yayınladı. Gazeteye göre görüntüler 2004 yılında Güney Irak'ta çekildi. Görüntülerde askerlere karşı başlatılan bir sokak isyanını bastırmaya çalışan İngiliz askerleri Iraklı gençleri boş bir avluya çekiyor ve ellerindeki uzun sopalarla çocukları dövüyor. İngiltere Savunma Bakanlığı iddiaların çok ciddi olduğunu ve soruşturma başlatıldığını açıkladı. İlk olarak News of the World gazetesi tarafından yayınlanan video görüntülerinin bir İngiliz askeri tarafından görüntülendiği sanılıyor. Gazete bunun bir amatör kameraman tarafından görüntülendiğini belirtti. Ancak kameramanın arkadaşları ile gülüşmeleri ve cesaretlendirici bayağı bir dil kullandığı görülüyor. Geçen yıl, üç İngiliz askeri Iraklı tutukluları döverken resmedilmeleri üzerine hapis cezasına çarptırılmıştı. Fotoğraflar 2003 yılında çekilmişti.
 Gazete yöneticileri ellerindeki görüntülerin evde izlemek üzere çekildiğini ve ordu içindeki bir görevliden alındığını belirtti. Aşağıda resimleri bulunan görüntüleri video'da izlemek için şu linki tıklayabilirsiniz: http://www.newsoftheworld.co.uk/armyvideo.shtml

Ebu Garib işkenceleri
 
Irak'raki işkence iddiaları yeni değil. İngiltere'den önce ABD özellikle bahar 2004'te Ebu Garib Cezaevi'nde yapılan işkencelerin ortaya çıkmasıyla zor dönem geçrimişti. 2004 baharında patlak veren Ebu Garib Cezaevi skandalında ABD askerlerinin tutuklulara fiziksel ve psikolojik işkence yapıp cinsel aşağılamada bulundukları ortaya çıkmıştı. Pentagon'un denetimindeki cezaevinde tutuklulara kötü muamele ve cinsel aşağılama uygulanması ABD ve dünyada büyük tepki yaratmıştı. Ebu Garib cezaevinde yapılan işkenceler arasında zanlıları yerlerde süründürmek, uykusuz ve çıplak bırakmak, başlarına çuval geçirmek, köpekle korkutmak, hemcinsleriyle cinsel ilişkiye zorlamak, cinsel taciz de bulunuyor.

 

UNDER FIRE: Grenade hits compound. All pictures are News Of The World Copyright. No reproduction permitted.
RIOT ALERT: Youths stone army base
GET 'EM! Snatch squad chase rioters
GRABBED: Rioters are brought back in
SOLDIER'S VICIOUS FILM VOICEOVER: 'Oh yes, oh yes, you're gonna get it. Naughty little boys. You little f***ers, you little f***. DIE'
VICIOUS: Helmeted soldier headbutts trapped Prisoner 1
BULLIES: Troops dwarf victim
BRUTE FORCE: Squad pile into prisoner on ground

 
2004 baharında Ebu Garib cezaevinde görevli ABD'li ve İngiliz askerlerinin Iraklı mahkumlara işkence ve kötü muamele yaparken görüldüğü fotoğrafların basına yansımasıyla işkence skandalı patlak vermişti. Olayın ardından ABD yönetimi en sıkıntılı dönemlerinden birini geçirmişti. Dünyayı ayağa kaldıran fotoğraflar nedeniyle ABD Başkanı George W. Bush, Iraklı esirlerin ABD askerleri tarafından kötü muamele görerek aşağılanmalarından dolayı 'üzgün' olduğunu belirtmişti. Skandaldan ötürü 'üzgün' olduğunu belirten bir diğer isim ise Savunma Bakanı Donald Rumsfeld olmuştu. Ancak bu durum, Rumsfeld'i 2004 başından beri skandaldan haberdar olduğu halde konuyu karanlıkta tuttuğu suçlamalarıyla karşı karşıya kalmaktan alıkoyamadı.


Kaynak: Dünya Bülteni / CNNTURK

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48