banner15

Irak'ta yeni koalisyon arayışları

Amerikan-İngiliz işgalinin iç savaşa doğru sürüklediği Irak'ta yeni bir hükümet arayışı, bugün başlayan konferansta ele alınıyor.

Irak'ta yeni koalisyon arayışları

Irak'ta bugün, ülkede artan ayrılıkçı şiddet ve iç savaşa doğru giden mezhepsel çatışmaların önüne geçmek için ulusal bir konferans düzenleniyor. Irak için uluslar arası bir konferansa karşı çıkan Başbakan Nuri El Maliki'nin girişiminde gerçekleştirilecek konferans öncesinde de toplantıların yapılacağı Yeşil Bölge'de güvenlik önlemleri artırıldı.

Bu çerçevede başkent Bağdat'ın Sadr semtine düzenlenen bir operasyonda bir kişi öldürüldü, 6 kişi de tutuklandı. Amerikan askerleri tarafından desteklenen Irak ordusuna bağlı özel kuvvetler tarafından gerçekleştirilen operasyonun, adam kaçırma, cinayet ve Sadr semtinden diğer mahallelere düzenlenen roket saldırılardan sorumlu Şii bir ölüm mangasının liderini yakalamaya yönelik olduğu bildirildi. ABD ordusu, 100 kadar militanın lideri olan bu kişinin yakalanamadığını, saldırıda ölen ve yaralananların da sivil olmadığını açıkladı.

İki milyondan fazla Şiinin yaşadığı Sadr semti, Şii lider Mukteda El Sadr'ın karargâhı olarak biliniyor. ABD ordusu ve Sünniler, Mehdi Ordusu'na bağlı milisleri Irak'taki mezhepsel saldırıların arkasında olmakla suçluyor. Sadr ise bunu reddediyor.

Öte yandan konferans öncesinde de Başbakan Nuri El Maliki ve ABD Başkanı George W. Bush, bir video konferans görüşmesi yaptı. Görüşmeyle ilgili bilgi veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Gordon Johndroe, Maliki'nin Bush'a, siyasi liderlerin Irak'ta istikrarı sağlamak için bir araya geleceklerini aktardığını söyledi. Johndroe, Maliki'nin ayrıca daha fazla güvenlik sağlamayı istediklerini söylediğini belirtti.

KATILIMCILAR ARASINDA BAASÇILAR DA VAR

Irak Konferansı, Kürt, Şii ve Sünni siyasetçileri bir araya getiriyor. Konferansa katılanlar arasında devrik lider Saddam Hüseyin döneminin Baas Partisi'ne mensup olan ve 2003'ten beri yurt dışında bulunan bazı isimler de bulunuyor. Katılımcıların, Irak'taki ABD varlığından, yaşanan şiddet olaylarına kadar birçok konuyu görüşmeleri bekleniyor. Konferansın sözcüsü Nasır El Ani, dün yaptığı açıklamada "Son üç yıldan beri anlaşmazlık konusu olan meseleleri görüşeceğiz" demişti.

Ele alınacak konular arasında eski Baasçıları kamudan ve yönetimden uzaklaştırma süreci olarak da bilinen "Baassızlaştırma" politikası da bulunuyor. Konferans öncesi bir açıklama yapan Şii siyasetçilerden Abbas Bayati, "Asıl amaç, 'baassızlaştırma' sürecine maruz kalanların çerçevesini daraltmak ve bu sürecin sadece Iraklılara karşı suç işleyenlerle sınırlı kalmasını sağlamak" dedi.

Maliki'nin yedi ay önce göreve gelen Şii hükümet ise "ellerinde Iraklıların kanı olan direnişçilerle" görüşmeyeceğini savunuyordu.

Bush Maliki ile video bağlantısı ile görüştü

ABD Başkanı George W. Bush ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin güvenli video bağlantısı aracılığıyla görüştüğü bildirildi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Gordon Johdroe, dün öğleden sonra 30 dakika kadar süren görüşmede Maliki'nin Bush'a "tüm şiddet kaynaklarını" hedef alarak Bağdat'taki güvenliği geliştirmeyi amaçladığını ilettiğini belirtti. Maliki'nin görüşme sırasında iç savaş korkularını artıran mezhep çatışmalarını durdurmak amacıyla bugün Bağdat'ta bir ulusal konferans düzenleme konusundaki planlarının ana hatlarını anlattığını kaydeden Johndroe, "Maliki, kendisinin ve pek çok Iraklının, daha geniş bir çekirdek içinde yer alan Iraklı siyasi liderlerin Irak'ın istikrara kavuşturulması ve kanun hakimiyetinin sağlanması gibi ortak amaçlarda bir araya gelmesi yönündeki arzusunu dile getirdi" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48