banner39

Irak'ta yine onlarca kişi öldü

Irak'ta bugün meydana gelen çatışmalarda 43 kişi daha hayatını kaybetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'ta yine onlarca kişi öldü

Irak’ta bugünkü çatışmalarda 43 kişi daha hayatını kaybetti. Yetkililer Bakuba’daki çatışmalarda 24 polisle 18 direnişçinin ve bir sivilin öldüğünü açıkladı.

Haberlere göre çatışma direnişçilerin devriye gezen polislere saldırmaları üzerine başladı. Bu arada Musul’da, direnişçilerin intihar saldırısı yapılacağı yolunda el ilanı dağıtmaları üzerine motorlu araçların trafiğe çıkması yasaklandı.

Bağdat’ta kaçırılan Amerikalı askerin aranmasına ise devam ediliyor. Pazartesi günü akrabalarını ziyarete giderken silahlı kişiler tarafından kaçırılan askeri bulma çabaları Şiilerin oturduğu Sadr mahallesinde yoğunlaşmış durumda.


Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld dünkü basın toplantısında
Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak liderlerinin ülkede ilerleme sağlamak için kapsamlı bir plan geliştirme konusunda anlaşamadıklarını söyledi. Rumsfeld, düzenlediği basın toplantısında, Bush yönetimini eleştirenlerin, Irak konusunda kesin takvimler istemekten vazgeçmesini de istedi.

Türkiye Iraklı diplomatları eğitecek

Öte yandan Türkiye, Irak Hükümeti’nin talebi üzerine, Iraklı Diplomatlar için özel bir eğitim programı düzenlendiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı'nını Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan program 30 Ekim- 5 Aralık 2006 tarihleri arasında Ankara'da uygulanacak.

Programa 13 Iraklı diplomatın katılacağı ve katılımcılara Bakanlığın üst düzey yetkilileriyle üniversite öğretim görevlileri tarafından, mesleki konular, uluslararası ilişkiler, bölgesel sorunlar ve Türkiye'nin dış politika konularında çeşitli sunumlar yapılacağı öğrenildi. Programın resmi açılışı 30 Ekim 2006 Pazartesi günü saat 10:00’da, Ankara'da Midas Otel’de yapılacak.

Irak Başbakanı'ndan ABD'ye Suçlama

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, sürpiz bir çıkış yaparak ülkede güvenlik koşullarının kötüye gitmesinden koalisyon birliklerini sorumlu tuttu. El-Maliki, Reuters ajansına mülakatında "Eğer Irak birlikleri gerekli teçhizat ve eğitime sahip olsa, altı ay içinde güvenliği sağlayabiliriz" dedi. Irak Başbakanı orduda ciddi bir teçhizat sorunu yaşandığını bazı polislerin de silahları dönüşümlü olarak kullanmak zorunda kaldığını söyledi.

Irak Başbakanı Cevad el-Maliki
Maliki'nin ABD'yle arasının gergin olduğu iddia ediliyor

Nuri el-Maliki, Irak polislerinin Amara'da Şii milislerle girilen bir çatışmadan bu yüzden kaçmak zorunda kaldığını söyledi, "Bunun sorumluluğu koalisyon güçlerine ait. Çünkü polis gücünü onlar kurdu" diye konuştu. Mülakatta Irak polis gücünün eğitiminde hızlı ilerleme kaydedilememesini de eleştiren Başbakan, ülkedeki Amerikan güçlerinin komutanı Orgeneral George Casey'nin Irak ordusunun güvenliği devralabilmesi için bir-birbuçuk yıla ihtiyacı olduğu yolundaki sözleriyle ilgili olarak "Irak Hükümeti bunun yarısı bir süre içinde bunu başarabilir" diye konuştu.

El-Maliki, Amerikan ordusunun sert yaklaşımının hükümetinin siyasi hedeflerine ulaşmasını zorlaştırdığını kaydetti. Irak Başbakanı, milis güçlerinin dağıtılması çabaları konusunda ise şunları söyledi: "Bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Zira milisler, Irak ordu ve polisinden daha iyi silahlanmış durumdalar." Daha önce birçok Iraklı siyasetçi, güvenliğin kötüye gitmesi ve ordunun eğitiminde ilerleme sağlanamamasından koalisyon güçlerini sorumlu tutmuştu. Ancak El-Maliki, şimdiye kadar koalisyon güçlerini açıkça eleştirmekten kaçınmıştı.

BBC Orta Doğu uzmanı Magdi Abdelhadi'ye göre, bu durum, Başbakan'ın güvenliği kontrol altına alması ve milisleri dağıtması konusunda ne kadar baskı altında olduğunu gösteriyor ve bu açıklamalar, Washington'la arasında gerginlik iddialarına ivme kazandırabilir.


 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?