'Irak'taki seçimler dönüm noktası oldu'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Irak'ta yapılan seçimler dönüm noktası oldu" dedi.

'Irak'taki seçimler dönüm noktası oldu'


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ta bir süre önce yapılan seçimlerin bu ülkenin tarihi açısından "bir dönüm noktası" olduğunu, Irak'ta demokrasinin kökleşmesinin bölge istikrarına büyük destek sağlayacağını belirtti.

Davutoğlu, Irak'ın eski Başbakanı ve seçimlerin galibi El Irakiye listesinin lideri İyad Allavi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak'ta seçimden sonra yaşanan gelişmeleri ele aldıklarını, Allavi'yi liderliğini yaptığı listenin başarısından dolayı tebrik ettiğini söyledi.

Davutoğlu, bu seçim sonuçlarından sonra Irak'ı bekleyen ikinci önemli hususun meşruiyet temeli yüksek, kapsayıcı bir hükümet yapısının ortaya konması olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin Irak'a yaklaşımının net ilkelere dayandığını bildirdi. Davutoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye olarak biz Irak'ı, kaderi kaderimiz olan, geçmişi olduğu gibi geleceği de paylaşacağımız ve istikrarı, güvenliği ve refahı için hiçbir çabayı esirgemeyeceğimiz, dost ve kardeş bir ülke olarak görüyoruz. Hangi etnik köken, hangi dini veya mezhebi kökenden gelirse gelsin, bütün Iraklı kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz ve onların her birinin tek tek ve topluca güvenliklerini Türk halkının güvenliği gibi aziz görüyoruz. Bağdat'tan Basra'ya, Ambar'dan Erbil'e, Musul'dan Necef'e kadar Irak'ın her köşesi bizim için azizdir."

Bütün komşu ülkelerin Irak'a gereken desteği sağlaması gerektiğini, ancak nihai kararın da Irak'ın kendi halkının takdiri olacağını ifade eden Davutoğlu, Allavi'nin tecrübesinin Irak'ın geleceğine çok büyük katkı yapacağına olan inancını dile getirdi.

ALLAVİ'NİN AÇIKLAMASI

Irak'ın eski Başbakanı Allavi de Türkiye'nin Irak'taki kriz ve genel durumla ilgili yaklaşımını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Türkiye'nin Irak'taki siyasi sürece ve demokrasiye destek vermekte olduğunu belirten Allavi, bunu yaparken de iç işlerine karışmadığına işaret etti. Allavi, Türkiye'nin Iraklıların kararlarını kendilerinin vermeleri yönünde destek verdiğini, Irak'ın bölgedeki geleceği için bunun önemli olduğunu bildirdi.

"Türkiye'nin sadece bölgesel çapta bir rolü bulunmuyor, aynı zamanda uluslararası düzeyde bir rolü var ve bu rol bölge için bir güç faktörü oluşturuyor" diyen Allavi, Türkiye'nin bu rolünün bölgede genel olarak barış ve istikrarın sağlanması yönünde olduğunu kaydetti.

Irak'ta seçimde başarı sağlayan siyasi grupların bir araya gelmesi yönünde çağrı yaptıklarını söyleyen Allavi, bu toplantının yarın yapılacağını bildirdi. Allavi, bir grup avukatı da temyiz mahkemesinde itiraz edilmesi için görevlendirdiklerini belirtti.

Davutoğlu da Türkiye'nin bu konuda arabuluculuk yapıp yapmayacağı sorusuna karşılık, Irak halkının gerçekten büyük bir zorluğu başardığını ifade ederek şunları söyledi:

"Bu büyük başarının korunması lazım. Bu başarı ne kadar korunursa ve seçim sonucu ortaya çıkan tabloya ne kadar saygı gösterilirse Irak'ın geleceği o kadar güçlü inşa edilir. Ama biz seçimlerle ilgili tartışmaları sürekli devam ettirirsek, birçok gereksiz gerilimlere de yol açabiliriz. O bakımdan bütün bu itiraz süreçlerinin aynen seçimler gibi şeffaf ve sağlıklı yürümesine büyük önem veriyoruz."

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 07:40
banner53
YORUM EKLE

banner39