banner39

Irak'tan ABD'ye kötü haber: İyad Allavi öne geçti

Irak seçimlerinin sonuçları netleştikçe ABD basınında değerlendirmelere de daha geniş yer veriliyor

Arşiv 17.03.2010, 11:16 17.03.2010, 12:30
Irak'tan ABD'ye kötü haber: İyad Allavi öne geçti


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak’ta geçen pazar yapılan genel seçime ilişkin kısmi sonuçlar, ülke tarihinde ilk kez eski Başbakan İyad Allavi’nin önde gittiğini gösteriyor.

12 milyon Iraklı seçmen 7 Mart’ta 325 sandalyeli parlamento için sandık başına gitti. Genel seçimlerin kesin sonuçları henüz açıklanmasa da koalisyon pazarlıkları çoktan başladı.

Şimdiye kadar açıklanan sonuçlara göre, Nuri El Maliki güneydeki dört Şii eyaleti ile Şii çoğunluklu Bağdat’ta geniş bir farkla öne geçmiş durumda. Allavi’nin Irak Bloku ise, Bağdat’ın kuzeyindeki Sünni çoğunluklu iki bölgede önde gidiyor. Kürt ittifakının ise, kuzeydeki üç bölgede önde olduğu bildirildi.

Şimdiye kadar yüzde 80’i sayılan oylara göre, Maliki-Allavi koalisyonunu ayıran 9 bin oy var. Ortaya çıkan sonuçlar, Maliki listesinin tek başına hükümet kuracak mutlak çoğunluğu elde edemeyeceğini gösteriyor. Seçimlerin kesin sonuçlarının 18 Mart’tan önce açıklanması beklenmiyor.

Ülkenin seçimler sonrasında normal işleyişine kavuşması durumunda, ABD 2011 yılı sonuna kadar Irak’tan çekilecek.

THE NEW YORK TIMES: Irak’ta sandıktan ABD’ye kötü sürpriz

Sandıklardan çıkan oyların ortaya koyduğu sonuç netleştikçe ABD basınında Irak seçimlerine yönelik değerlendirmeler artıyor.

Irak’ta Amerikan işgaline karşı Şii isyancıların liderliğini yapan Muktada el Sadr’ın taraftarları geçen hafta yapılan seçimlerde büyük güç kazanması New York Times'ın öne çıkardığı konulardan biri oldu. Gazete bu sonucun Sadr’ın zayıflaması yönündeki beklentileri boşa çıkardığını ve ülkedeki güç dengelerini tehlikeye attığını bildirdi.

Değerlendirmeye göre, Sadr’ın seçimlerde bu kadar büyük destek görmesi Irak siyasetinde ciddi bir eğilime işaret ediyor: 2003’teki işgalden sonra ABD’yle işbirliği yapan sürgündeki pek çok kişi artık ABD’nin yanında değil.

Rakipleri Sadrcıların seçim kampanyasının itibarına gölge düşürmeye çabalasa da elde edilen belgeler ve yapılan görüşmeler, grubun Irak’taki belki de en güçlü siyaset odağı haline geldiğine işaret ediyor.

ABD, bu seçimlerden Irak’ta istikrarı güçlendirecek bir sonucun çıkmasını ve böylelikle de ülkeden çekilme takvimini daha rahat bir şekilde işletmeye başlamayı umuyordu. Ancak bu sonuçlar, tüm dikkatini Afganistan’a yöneltmeye hazırlanan ABD’nin Irak stratejisini gözden geçirmesine neden olabilir.

CNN: Irak’ta oy sayımında Allavi, el Maliki’nin önüne geçti

Irak’ın eski Başbakanı İyad Allavi’nin bloğunun ülke genelindeki oy sayımında öne geçmesi CNN’in de gündemindeydi. Haberde Allawi’nin Irakiye listesi ve el Maliki’nin Hukuk Devleti koalisyonu için toplam 4.2 milyon oy kullanıldığı, Irakiye listesinin 9 bin oyla Hukuk Devleti’nin önüne geçtiği hatırlatıldı.

Hukuk Devleti, Irak’ın 18 eyaletinden yedi tanesinin liderliğini sürdürüyor. Bunların arasında parlamentodaki 325 sandalyeden 68’ini çıkaracak Bağdat ve 31 milletvekili çıkaracak Nineveh de var. Allavi’nin koalisyonu ise nüfus çoğunluğunu Sünni Arapların oluşturduğu kuzey ve batıdaki beş eyalette önde gidiyor. 

Yorumlar (1)
Uygar 13 yıl önce
Ya bu adam işgalden sonra abdnin doğrudan atadığı ilk geçici başbakan 90lardan beri abd ye ve ingiltereye çalışıyor ırakın en büyük düşmanının iran olduğunu söylüyor bu mu abd için kötü haber biraz daha dikkat
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?