banner39

Irak'tan asker çekmenin yankıları

İngiltere'nin Irak'tan asker çekmesi ABD, Avrupa ve Ortadoğu'da farklı tepkiler ve yorumlara neden oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'tan asker çekmenin yankıları

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İngiltere'nin Irak'tan kısmen asker çekme kararının, ABD'nin Irak planına uygunluk içinde olduğunu söyledi.

RİCE ÖNEMSEMEDİ

Rice, yaptığı açıklamada, İngilizlerin, durum elverdiği sürece güvenlik sorumluluğunun Iraklılara transfer edilmesine yönelik Irak planının gerekliliğini yerine getirdiğini belirtti.
 
 
 
 
Irak'taki koalisyonun varlığının süreceğini belirten ABD Dışişleri Bakanı, İngilizlerin Irak'ta konuşlanmış binlerce askerinin bulunduğuna işaret etti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TALABANİ ÇEKİLMEYİ OLUMLU KARŞILADI
 
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin, İngiltere'nin ülkedeki askerlerini kısmen çekme kararını olumlu karşıladığı bildirildi.

Photo


BBC'nin haberine göre, Talabani'nin sözcüsü, yaptığı açıklamada, "İngiltere Başbakanı Tony Blair'in gelecek birkaç ay içinde Irak'taki 1600 askeri geri çekme kararı Devlet Başkanı tarafından memnuniyetle karşılandı" ifadesini kullandı. Sözcü, bu kararın, Irak güçlerini ülkenin güvenlik sorumluluğunu almaya zorlayacağını belirtti.
 
CHENEY AMERİKAN HALKI IRAK'TAN ÇEKİLMEMİZİ İSTEMEZ
 
ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Amerikan halkının Irak'tan çekilmeyi desteklemeyeceğini söyledi.
 
Photo

Pasifik'teki Amerikan adası Guam'daki Amerikan askerlerini ziyaret eden Cheney, buradaki açıklamasında, "Günün birinde aklın yolunu bulacak olan düşmanlarımızla işimiz yok. Zafiyet göstermeyeceğiz, koşullarımızı benimsetmek için elimizden gelenin en fazlasını yapacağız, görevi tamamlamak için gereken değişiklikleri yapacağız. Amerikan halkının bir çekilme politikasını istemediğini ve desteklemeyeceğini bilmenizi isterim" dedi.

İngiltere'den asker azaltma kararını "işlerin yolunda gittinin işareti" olarak niteleyen Cheney, Guam adasından sonra Avustralya'ya geçecek ve burada
Başbakan John Howard ile görüşecek.
 
EL KAİDE "HAÇLILAR DAĞILDI" YORUMU YAPTI
 
Irak El Kaidesi, İngiltere'nin Irak'tan kısmen asker çekme kararı üzerine koalisyonun dağılmaya başladığını söyledi.
 
Merkezi Washington'da bulunan ve internet mesajlarını denetleyen SITE Enstitüsünün kökten dinci militanların kullandığı bir internet sitesinde saptadığı bir mesaja göre, kendisini "Irak İslam Devleti" olarak tanımlayan El Kaide bağlantılı direnişçi grup, İngiltere'nin kararının "Haçlılar koalisyonunun dağılmasının başlangıcı" olduğunu ileri sürdü.
 
Grup ayrıca, zamanın kritik olduğunu belirterek direnişçilerden koalisyon güçlerince kullanılan yollara barikatlar kurmalarını istedi.
 
İNGİLTERE IRAK KONUSUNDA ABD İLE İHTİLAF OLMADIĞINI SAVUNUYOR
 
İngiltere Savunma Bakanı Des Brown, Irak konusunda ABD ile olan ilişkileri değerlendirdi. Brown, İngiltere ve ABD'nin aynı görüşte olduğunu savundu.
 
Irak konusundaki stratejik ortaklar arasında herhangi bir sorun bulunmadığını belirten İngiltere Savunma Bakanı Des Brown, "İngiltere ve ABD, Irak konusunda aynı görüşte" dedi.
 
Bu arada Brown, İngiliz hükümetinin Irak'ta bulunan askerlerin geri çekilerek, Afganistan'a yönlendirilmesi gibi bir durumun sözkonusu olmadığını vurguladı.
Brown tarafından yapılan açıklama, İngiltere Başbakanı Tony Blair'ın, Irak'ta bulunan İngiliz askerlerinin yaklaşık yüzde 25'inin önümüzdeki aylarda geri çekileceğini duyurmasının ardından geldi.
 
Brown'un üzerinde durduğu nokta, İngiliz ve Amerikan askerlerinin Irak'taki konumları gereği farklı şartlar altında kalmaları oldu.
 
Brown, bu yönde bir strateji izlemelerindeki en büyük etkenin de söz konusu şartların farklı olmasından kaynaklandığını sözlerine ekleyerek, "ABD askerleri şiddet olaylarının merkezi haline gelen Bağdat'ta görev yapıyor.
 
Ancak İngiliz askerleri ise daha sakin bir bölge olan Basra'da. Bu nedenle yaptığımız askeri bir stratejidir.
 
ABD'li meslektaşım ile yaptığım görüşmelerde bu durumu kendilerine bizzat aktardım. Onlarla da aynı görüşteyiz. İngiltere ve ABD, Irak konusunda aynı görüşte" ifadelerini kullandı.
İNGİLİZ BASINI ASKER ÇEKMEY GENİŞ YER AYIRDI
 

Independent gazetesi, Patrick Cockburn imzalı ve manşetten verdiği habere "Basra'dan Çekilme" başlığını atmış. Cockburn, " Bu durum, yenilginin kabulüdür" diyor:

Irak, kimsenin güvende olmadığı, dünyanın en kanlı savaş alanlarından biri haline geliyor. Tony Blair, bu gerçeği görmezden gelircesine, dün İngiltere'nin Irak'taki güçlerini korkusuzca azaltabileceğini, çünkü Irak hükümeti'nin örgütlenmesinin güçlendiğini söyledi.

Fakat Irak'ta iç savaş aslında daha kötüye gidiyor. Ülkenin pek çok yerinde gıda sıkıntısı yaşanıyor. Nüfusun dörtte biri hükümetin karneyle dağıttığı gıdaya ulaşamıyor, açlıktan kırılıyor. Bir çok Iraklı içme suyunu aşırı kirli Dicle ve Fırat nehirlerinden elde ettiğinden hasta.

Ama Blair'in yaptığı açıklamanın bir tek yerinde bile; iki milyon kişinin terkettiği, bir buçuk milyon kişinin iç göçe maruz kaldığı Irak'ı bataklığa çevirmiş olmalarından ötürü, bir pişmanlık belirtisi yoktu.

DİĞER ÜLKELER DE ASKERLERİNİ ÇEKECEK

Times gazetesi'nin yorum sayfalarında ise "askerleri yeniden konuşlandırmalı, şimdi çekilmemeliyiz" görüşü öne çıkıyor.

Independent gazetesi ise başka ülkelerin de çekilme hazırlıkları yaptıklarına dikkat çekiyor:

Danimarka, Basra'da İngiltere komutasındaki birliklerini geri çekeceğini açıkladı. Daha bir çok ülke de Irak'taki koalisyona verdikleri desteği gözden geçiriyor. Irak'ta 53 askeri bulunan Litvanya bile çekilmeyi değerlendiriyor.

Romanya Savunma Bakanı Irak'taki 600 askerden oluşan birliği çekip çekmeme konusundaki kararı önümüzdeki bir kaç gün içinde vereceklerini açıkladı. Polonya yıl sonunda 900 askerini çekeceğini zaten ilan etmişti.

2 bin 300 askeri olan Güney Kore, bu askerlerin yarısını Nisan ayında geri çağırmayı planlıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?