banner39

Irak'tan 'büyük kaçış' başladı!

George Bush’un en yakın müttefiki İngiltere Başbakanı Tony Blair’in dün Irak’tan asker çekme kararını açıklaması bugünklü Arap gazetelerinin en önemli haberlerinden biri.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'tan 'büyük kaçış' başladı!

22 Şubat 2007 Perşembe

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Irak’tan “büyük kaçış” başladı!

 

George Bush’un en yakın müttefiki İngiltere Başbakanı Tony Blair’in dün Irak’tan asker çekme kararını açıklaması bugünklü Arap gazetelerinin en önemli haberlerinden biri.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi bugünkü sayısında İngiltere, Danimarka ve Litvanya’nın Irak’tan asker çekme kararını duyuruyor.

 

Haberde, İngiltere ve Danimarka’nın dün Irak’tan çekilme adımlarına başladığı, Irak’ta sadece 53 askeri bulunan Litvanya’nın da daha sonra onlara katıldığı, 600 askerle uluslararası güce katılan Romanya gibi bazı ülkelerde de kamuoyunun asker çekme yönünde hükümetlere baskı yaptığı bildiriliyor.

 

Haberde, İngiltere’nin Amerika’dan sonra Irak’ta en çok askeri olan ülke olduğu ve Demokraklar’ın İngiltere’nin kararını fırsat bilerek Bush’u müttefiki Blair’in yolundan gitmeye çağırdıkları belirtiliyor.

 

Gazete, Tony Blair’in bir kaç ay içinde Irak’tan 1600 askeri geri çekeceklerini ve 2008’de de Irak’ta İngiliz askerinin var olmaya devam edeceğini açıkladığını, Danimarka Başbakanı’nın da Agustos ayında Irak’ta bulunan 460 Danimarka askerinin tamamını geri çekeceklerini açıkladığını yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin Sünni Vakfı Başkanı Ahmed Abdulğafur Es-Samurrai’yi görevden aldığı, Es-Samurrai’nin ise kararın kanuna aykırı ve geçersiz olduğunu söylediği yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi ise “Blair Irak’tan çıkış kapısını açtı” başlığıyla duyurduğu haberde, Nisan ve Mayıs aylarında 1600 askeri geri çekeceğini ilan ederek dün İngiltere’nin işgalin Irak’tan aşamalı çıkışının kapısını açtığını yazıyor.

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesi ise, “Amerika’nın müttefikleri Irak’tan “büyük kaçış”a başladı” başlığıyla ilk sayfadan geniş bir şekilde verdiği haberde, “Dün Irak fakından kaçış ateşi yandı” diyor.

 

Haberde, İngiltere ve Danimarka başbakanlarının Irak’tan asker çekme kararını ilan ettikleri, arkasından da Litvanya Savunma Bakanı’nın “İngiltere ve Danimarka asker çekiyor” diye Litvanya’nın da Irak’tan askerlerini çekeceğini açıkladığı yazıyor.

 

 

Amerika-İran Savaşı’nın ön hazırlıkları mı?

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesinin bugünkü başmakalesinde, Körfez’de alevlerin yükseldiği, uzun süreli savaşların Irak-İran savaşıyla başladığı, sonra Kuveyt’in işgalinin ve Irak’ın işgalinin geldiği hatırlatılıyor.

 

Makalede, Amerika ile Tahran arasında tehlike sinyallerinin sesinin yükseldiği belirtilerek “Amerika tek başına mı karar alacak, yoksa Güvenlik Konseyi’nin desteğiyle uluslararası bir gücü mü seferber edecek?” diye soruluyor?

 

Körfez’deki askeri yığınağın sıcak sularda banyo yapmak, balık tutmak veya sahilde uyumak üzere orada bulunmadığı söylenen makalede, bugün yaşananların tahminlerin ötesinde bir askeri maceraya dönüşebileceği ifade ediliyor.

 

Makale şu parağrafla sona eriyor:

 

“Başkan Bush’un Irak bataklığından çıkaracak bir kurtarıcıya ihtiyaç duyduğu ortamda belirli bir tahminde bulunmak için çıkarılabilecek bir sonuç yok. Bush, İran’ı Irak içindeki savaşta kendisine ortak olarak görüyor. Askeri macera, onuru kurtarma operasyonu veya “benden sonrası tufan” mantığıyla başarısızlığın intikamı olabilir mi?”

 

 

Tahran’dan Hizbullah’a “Gerilimi düşür” mesajı

 

Kuveyt’te yayınlanan El-Qabes gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar El-Esed’in İran’a yaptığı ziyarette Lübnan krizinin geleceği ve Irak ile ilgili önemli kararların alındığı bildiriliyor.

 

Haberde, İran-Suriye zirvesinin bölgesel sorunları dikkatle incelediği ve zirvede, Lübnan muhalefetinden gerilimi yükseltmemesini ve Arap girişimine olumlu yaklaşmasını isteme kararı alındığı yazıyor.

 

Gazete, gerilimi düşürme kararının, Riyad’da yapılacak Arap Birliği zirvesi öncesi Şam ile başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkeleri arasında örülü duvarda bir delik açma amacı taşıdığı bildiriliyor.

 

 

Fas Kralı’nın kardeşi Amerika’ya kaçtı

 

Cezayir’de yayınlanan El-Haber gazetesinin bugünkü sayısında, Fas Kralı 6. Muhammed’in en küçük kardeşi Mevlaye Reşid’in Amerika’ya kaçtığı ve iltica talebinde bulunduğu yazıyor.

 

Haberde, küçük kardeşin bu kararının ardında Fas Kralı ile yönetim konusundaki anlaşmazlıklarının ve sarayda ikinci plana itilmesinin olduğu bildiriliyor.

 

Haberde, Fas Kralı’nın daha önce de annesinin Fransa’ya, amcasının oğlunun da Amerika’ya iltica ettiği hatırlatılıyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinden... Yorumsuz...

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?