banner15

'Irak'tan çekilirsek şiddet artar'

Dick Cheney, ABD’nin Irak’tan çekilmesi halinde ülkedeki şiddetin başka bölgelere sıçrayarak artacağını söyledi.

'Irak'tan çekilirsek şiddet artar'

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD’nin Irak’tan çekilmesi halinde ülkedeki şiddetin artacağını, şiddetin ülkenin başka bölgelerine sıçrayacağını belirterek “Açık ki bölgesel bazda sonuçları olacaktı” dedi. Bölgenin birçok insan İran tarafından doğrudan tehdit edilmiş gibi hissettiğini söyleyen Cheney, diplomatik çabaların sürdüğünü belirtti ancak askeri seçeneğin masadan kalkmadığı mesajını da verdi.

Dick Cheney, Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre’nin kontrolünü kaybetmesinden medya ile yaptığı ilk söyleşide Newsweek dergisinin sorularını yanıtlarken, Irak Başbakanı Nuri El Maliki Yönetimini değerlendirmek için henüz erken olduğunu belirtti. ,

Maliki’nin harekete geçmeye başladığını, son iki hafta El Mehdi ordusunun 600 üyesinin gözaltına aldığınını kaydeden Cheney “Su aşamada ondan kuşku duymak için hiçbir nedenimiz yok” diye konuştu.

“ABD’nin çekilmesi halinde bölgesel bir savaş olasılığı”na ilişkin bir soru üzerine de Cheney, ABD’nin çekilmesi halinde mezhepler arasındaki mevcut şiddetin artacağı ve belki ülkenin diğer bölgelerinde de patlak vereceği yönündeki kaygının bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Açık ki bölgesel bazda sonuçları olacaktı ve sadece Irak’ta yaptığı çabalar açısından değil, Afganistan, Pakistan ve Suudi Arabistan’da da. Birdenbire, halen dünyanın o bölgesinde güvenlik siperi olan ABD, mücadeleye o kadar katkıda bulunan dostlarımız ve müttefiklerimiz için artık güvenilen, güvenilecek bir ülke olmazdı.”

Bush Yönetiminin Irak için yaptığı ek kuvvet talebinin pek destek görmediğine dikkat çekilmesi üzerine Cheney, Kasım seçimlerinin Kongre’deki cumhuriyetçiler için “darbe” olduğunu kabul etti ancak Başkan George W. Bush’un Irak stratejisine ilişkin konuşması ile pozisyonunu güçlendirdiğini öne sürdü.

Başkan Yardımcısı Cheney, Irak’ta “kayda değer bir ilerleme sağlandığı”nı öne sürdü ancak El Kaide ve İslam’ın aşırı unsurlarına karşı verilen mücadelenin küresel olduğunu ve uzun bir süre daha devam edeceğini söyledi.

İRAN KAYGILARI

Dick Cheney, İran’la ilgili bir soru üzerine, bölgede İran konusunda yaygın bir kaygının bulunduğunu söylerken de “Bölgede birçok insan doğrudan tehdit edilmiş gibi hissediyor” ifadesini kullandı.

Bölgenin ülkelerinin çoğunun güvenliklerinin ABD tarafından desteklendiğine inandığını söyleyen Cheney, şöyle devam etti:

“Bizin orada büyük bir varlığımız olmasını istiyorlar. Bizim, örneğin, başkanın kısa bir süre önce yaptığı gibi, başka bir uçak gemisi görev kuvvetini Körfez’e konuşlandırdığımızda, bu, bölgedeki herkese ABD’nin orada kalıcı olduğu, önemli bir kabiliyetimiz olduğu ve İran tehdidine karşı koymak için dost ve müttefiklerimiz ile uluslararası örgütlerle birlikte çalıştığımız yönünde güçlü bir sinyal gönderiyor.”

Dick Cheney, İran’a yönelik olası bir hava saldırısına ilişkin soruyu, “spekülasyon yapmak istemem” diyerek yanıtsız bıraktı ancak “Nükleer sorun gibi sorunları BM aracılığıyla diplomatik yollarla çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak aynı zamanda hiçbir seçeneği masadan kaldırmadığımızı da açık bir biçimde söyledik” diye konuştu.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35