Irak'tan çekilmeyeceğiz...

Amman'da bir araya gelen ABD Başkanı Bush ve Irak Başbakanı Maliki, Irak'ta derinleşen krizi görüştü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'tan çekilmeyeceğiz...

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Bush, Irak'taki askerlerini görevleri tamamlanana dek ve Bağdat Yönetimi kalmalarını istedikçe bu ülkede tutacaklarını söyledi.

George Bush, Amerikan askerlerinin Irak'tan zarifçe çekilmeleri yönündeki taleplerinse gerçekçi olmadığını belirtti. Bush bu sözleriyle birlikte, Irak güvenlik güçlerinin eğitim sürecinin hızlandırılmasının önemine değindi.

George Bush amacının, Nuri el-Maliki'nin kontrolünde daha fazla güvenlik gücünün olması ve bu şekilde "teröristlerle ölüm timlerinin" yenilgiye uğratılması olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Irak Başbakanı'nı, 'özgür ve demokratik bir ülke arzulayan güçlü bir lider' olarak tanımladı. Bush Maliki'nin kendisine, Irak'ın herhangi bir şekilde parçalanmasının sadece şiddeti artıracağını da söylediğini belirtti.

Nuri el-Maliki ise ulusal birlik hükümetiyle birlikte çalışacak herkesle işbirliği yapmaya hazır olduğunu vurguladı. Irak Başbakanı ülkesininkomşularıyla da karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki istediğini söyledi.

Nuri el-Maliki, İran'ın Irak'taki etkisinin arttığı yönündeki haberlerinse abartıldığını savundu.

El-Maliki'nin George Bush'la görüşmesini protesto eden Iraklı radikal Şii din adamı Muktada el Sadr'a bağlı grup, Irak hükümetinden çekildiğini açıklamıştı.

İki liderin dün Ürdün Kralı Abdullah'ın yemek davetinde de bir araya gelmesi planlanmıştı. Ancak bu görüşme herhangi bir gerekçe gösterilmeden iptal edilmişti. Associated Press'e bilgi veren Iraklı yetkililere göre el-Maliki, Bush'la üçüncü bir kişinin de bulunduğu bir ortamda bir araya gelmek istemedi.

Beyaz Saray danışmanı Dan Bartlett ise el-Maliki'yle, başbakanın Irak'taki şiddeti kontrol altına alma konusundaki başarısını sorgulayan bir belgenin basına sızması konusunda bir sürtüşme yaşandığı haberlerini yalanlamıştı.

Amman'daki muhabirimiz Jon Leyne, liderlerin bugün birbirleri hakkında sarfetikleri güzel sözlere karşın, Bush Yönetimi'nin, mezhep çatışmalarını önleyebileceği yolunda Nuri el-Maliki'ye yönelik şüphelerinin arttığının açık olduğunu söylüyor.

BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?