banner39

Irak'tan kaçan kaçana

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü 400 bin Irak'lının ülkeyi terkettiğini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'tan kaçan kaçana

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü binlerce Irak'lının her gün ülkeyi terkettiğini, ülke içinde yerinden olanların sayısının ise sadece bu yıl 400 bine yaklaştığını bildirdi.

BM yetkilileri bu durumu "sessiz göç" diye tanımlıyor. Mülteci Örgütü'ne göre durum hızla kötüleşiyor. Geçen yıl komşu ülkelerden Irak'a geri dönen Iraklıların sayısı 50 bin iken, bu yıl sadece bin kişi geri dönmüş.

BM Mülteci Örgütü sözcüsü Ron Redmond, Suriye sınırından örnek veriyor: "Görevlilerimiz Irak'dan Suriye'ye her gün 2 bin kişinin geçtiğini gözlemlediler. Bu ayda 40 bin kişi eder."

Binlerce Irak'lının her gün Suriye ve Ürdün'ün dışında Türkiye, Lübnan, Mısır, Körfez Ülkeleri ve Avrupa'ya göçtükleri kaydediliyor.

Mülteci Örgütü'ne göre Irak içinde bu yıl içinde yerinden yurdundan olan insanların sayısı ise 365 bin. Irak hükümeti bu hafta başında Şubat ayından bu yana ülke içinde yerinden olanların sayısını 300 bin olarak vermişti.

BM sözcüsü, ülke içinde yerinden olanlara her ay 50 bin kişinin eklendiğini tahmin ediyor.

Evinden olmuş Iraklılar
İçerde de göçedenlerin sayısı her gün artıyor

Bu yılın ilk altı ayına ait rakkamlar, Iraklıların Avrupa'da en çok iltica başvurusunda bulunan millet olduğunu ortaya koyuyor.

Üstelik sanayileşmiş batı ülkelerine iltica başvurusunda bulunan Iraklıların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 50 artış göstermiş.

BM bu durumda, Iraklıların ülkelerine dönüşüne yönelttiği çalışmaları, ülkeden kaçan Iraklılara odaklanacak şekilde yeniden örgütlemek zorunda olduğunu söylüyor.

Örgütün verdiği rakkamlara göre sadece Suriye ile Ürdün'de toplam bir milyon Iraklı bulunuyor.

 

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?