İran 3 Bin yeni Santrifüj kurdu

İran Meclisi Ulusal Güvenlik'ten Burucerdi, uranyum zenginleştirilmesi için 3 bin yeni santrifüj kurmaya başladıklarını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran 3 Bin yeni Santrifüj kurdu

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon Başkanı Alaaddin Burucerdi, uranyum zenginleştirilmesi için 3 bin yeni santrifüj kurmaya başladıklarını söyledi.

Resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, Burucerdi, İslami Mühendisler Topluluğu üyelerine konuştuktan sonra, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nükleer programla ilgili bir soru üzerine ''Şu anda 3 bin santrifüj kuruyoruz'' diyen Burucerdi, bunun İran'ın nükleer programının bir parçası olduğunu belirtti.

Santrifüjlerin nereye kurulduğuna ilişkin bilgi vermeyen Burucerdi, kurulumun belirlenen sürede bitirileceğini kaydetti.

Burucerdi, ''Santrifüjlerin kurulması ve onlardan yararlanmak. İran'ın nükleer teknoloji alanında güçlendiğinin ispatıdır'' dedi.

İran'ın nükleer silah üretmesinden endişe eden Batılı ülkeler, Tahran yönetiminden uranyum zenginleştirmeden vazgeçmesini istiyor. İddiaları kabul etmeyen İran, BM Güvenlik Konseyi'nin geçen ay aldığı yaptırım kararının ardından nükleer programına hız vermişti.

Tahran yönetimi uranyum zenginleştirmeyi, Natanz nükleer tesisindeki 164 santrifüjlük iki zincir halinde kısıtlı şekilde sürdürüyor.

Burucerdi, İran Atom Enerjisi Kurumu'nun yakın bir zamanda, 20 bin megawatlık elektrik üretimi için yapılması düşünülen nükleer santralların ihalesini açıklayacağını da bildirdi.

Alaaddin Burucerdi, bir süre önce de Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun 38 müfettişinin, İran'a girişine izin vermediklerini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?