banner39

İran: “İsrail’in Nükleer Dosyası Güvenlik Konseyi’nde Görüşülsün”

İsrail’in dünya ve bölge barış ve huzurunu tehdit ettiğini hatırlatan İran Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Asıfi, İsrail’in Nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınması için teşebbüslerde bulunulmasını istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran: “İsrail’in Nükleer Dosyası Güvenlik Konseyi’nde Görüşülsün”

 

- İSLAM DÜNYASI

İran Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Hamid Rıza Asıfi, bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında, İsrail’in uluslararası konvansiyonları ve taahhütleri yerine getirmediğini hatırlatarak, İsrail’in nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi’ne götürülmesi gerektiğini söyledi. İsrail’in dünya ve bölge barış ve huzurunu tehdit ettiğini hatırlatan İran Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Asıfi, İsrail’in Nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınması için teşebbüslerde bulunulmasını istedi.

AB İle Görüşmelerde Israrcı Değiliz

Hamid Rıza Asıfi açıklamasında, İran ile AB heyetleri arasında yapılan, İran’ın nükleer faaliyetleri konusundaki müzakerelere işaretle, yapılan müzakerelerde Avrupa tarafından zaman öldürme, vakit kaybetmek gibi bir siyaset izlendiği kanaatine varılması halinde, İran’ın da müzakereleri sürdürme konusunda ısrarcı  olmayacağını söyledi. İran’ın zaman kaybettirme siyasetlerine hiçbir şekilde izin vermeyeceğini belirten Asıfi, bu zamana kadar yapılan heyetler arası müzakerelerde Avrupa Birliği’nin de böyle bir siyaset izlemediğini söyledi.

İran dışişleri bakanlık sözcüsü Hamid Rıza Asıfi, basın toplantısında AB ile İran arasında yapılan müzakere sürecinin normal seyrinde gittiğini vurgulayarak, İran’ın Uranyumu zenginleştirmesini durdurması konusunda hiçbir ülkeye güvence vermediğini, İran’ın nükleer çalışmalarının sivil ve barış amaçlı olduğunu ve kaygı duyacak bir durumun da olmadığını, AB’nin de nükleer teknolojinin İran’ın doğal hakkı olduğunu ve barış amaçlı yapılan haktan mahrum edilmeyeceğini garanti etmesi gerektiğini söyledi.

Lübnan’da İran Askeri Varlığı

Bazı yayın organlarında, Lübnan’da İran askeri gücünün bulunduğuna dair iddialara da değinen Asıfi, İran, Lübnan’daki gruplarla oldukça açık ve şeffaf işbirliği içindedir. Nitekim Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat’ın İran’da temaslarda bulunduğunu, bu durumun da İran’ın şeffaf siyasetlerini ortaya koyduğunu söyledi. Lübnanlı gruplar ve direniş güçleri yöneticilerin dayanışma içerisinde olması gerektiğine de dikkat çeken İran Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Asıfi, Birlik ve dayanışmanın olması halinde Siyonist İsrail rejiminin çıkar sağlayamayacağını söyledi.

Tahran’da  “İslami Vahdet” Konferansı Düzenlendi

Öte yandan İran’ın başkenti Tahran’da 18. düzenlenen “İslami Vahdet” konferansı çalışmalarına başladı. Konferans İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsanacani’nin açılış konuşmasıyla başladı.

İslam dünyasının çeşitli yerlerinden toplantıya katılan Müslüman düşünür ve alimlere hitaben konuşan eski cumhurbaşkanlarından İran İslam Nizamının Maslahatlarını Teşhis Konseyi Başkanı Rafsancani,  Kudüs meselesinin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da çok önemli olduğunu özellikle de şimdiki ortamda Kudüs’le ilgili gelişmelerin gelecek açısından İslam dünyasını ve Müslümanları çok yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Haşimi Rafsancani, 11 Eylül olayından sonra Amerika’nın başını çektiği dünya emperyalizminin, İslam dünyası ve Müslümanlar aleyhinde komplo ve senaryolarını bir tür ‘Haçlı Seferi’ kapsamında arttırdıklarını belirtti.  İslam düşmanlarının, 11 Eylül’den sonra terörle mücadele adı altında kendi hedeflerini gerçekleştirmek için  çaba gösterdiklerini ve bu gerçeğin artık bütün dünya tarafından bilindiğini  kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?