banner39

İran-AB nükleer zirvesi Ankara'da

İran’ın nükleer baş müzakerecisi Ali Laricani ile AB’nin ortak dış politika ve güvenlik yüksek temsilcisi Javıer Solana, Ankara’da bir araya gelecekler.

Arşiv 25.04.2007, 14:03 25.04.2007, 14:15
İran-AB nükleer zirvesi Ankara'da

İran’ın nükleer baş müzakerecisi Ali Laricani ile AB’nin ortak dış politika ve güvenlik yüksek temsilcisi Javıer Solana, Ankara’da bir araya gelecekler.
Haberin devamı

Laricani ve Solana, ilk görüşmelerini bugün öğleden sonra Swiss Otel’de yapacaklar. Yarın sabah ise Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de katılımıyla üçlü bir görüşme yapılacak.

Gül, Laricani ve Solana ile dışişleri konutunda kahvaltıda bir araya gelecek. Görüşme sonrasında, basına açıklama yapılması öngörülüyor.

Gerek görürlerse, görüşmelerine ikili olarak devam edecek olan Laricani ve Solana’nın, Ankara’da Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Erdoğan tarafından da ayrı ayrı kabul edilmeleri bekleniyor.

İran’la AB arasındaki görüşmeler, Tahran yönetiminin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmayı kabul etmemesi üzerine kesilmişti.

İran’ın yeniden görüşmelere başlamayı arzu ettiği ise İran Dışişleri Bakanı Mottaki’nin isteği üzerine Dışişleri Bakanı Gül tarafından Solana’ya iletilmişti.

6 BÜYÜK GÜÇ İLK KEZ GÖRÜŞ BİRLİĞİ İÇİNDE

İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakerelere katılan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın, “İran’ın uranyum zenginleştirme programının bir bölümünü devam ettirmesine izin verilmesi” konusunda ilk kez görüş birliği içinde oldukları bildirildi.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer baş müzakereci Ali Laricani ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana arasında Ankara’da 25-26 Nisan tarihlerinde İran’ın nükleer programına ilişkin yapacakları görüşmelere yakın kaynaklar, “6 büyük gücün, ilk defa bu konuda mutabakat sağlanmış olduğunu, İran’ın uranyum zenginleştirmeyle ilgili tüm programları askıya alması fikrinin ilk kez terk edildiğini” belirttiler.

İlgili ülkelerin diplomatik kaynakları tarafından AP’ye verilen bilgilere göre, Ankara’da yapılacak görüşmeler, İran’ın ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarını reddetmesi nedeniyle kilit öneme sahip. BM kararlarının, İran’ın uranyum zenginleştirmeyle ilgili “tüm faaliyetlerini dondurmasını” içermesinden, İran’ın da bunu reddetmesinden ötürü diplomatik çabalar tıkanmış durumda.

Bu nedenle Ankara’daki görüşmelerde “uranyum zenginleştirme faaliyetine nelerin girdiğinin yeniden tanımlanması” üzerinde durulacak. Böylece İran’ın sürdürdüğü bazı faaliyetler kapsam dışına çıkarılacak ve çıkmazın üstesinden gelinmeye çalışılacak.

LARANCİ: KURALLARA UYUYORUZ

İran'ın Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer programıyla ilgili baş müzakerecisi Ali Laricani, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile yapacağı görüşmede gündeme getirilebilecek yeni fikirleri ele almak için Ankara'ya geldiklerini söyledi.

Esenboğa Havaalanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Laricani, Solana ile geçmişte de bir araya geldiklerini ve sorunun çözümü için görüşmelerde bulunduklarını belirterek, "Ancak daha sonra, kabul edemeyeceğimiz bazı akıl dışı koşullar ortaya çıktı" dedi.

Gündeme getirilebilecek yeni fikirleri ele almak için geldiklerini ifade eden Laricani, kendisine hangi önerilerde bulunulacağını bu aşamada bilmediğini kaydetti.

Laricani, "Görüşmelerden umutlu musunuz" diye sorulması üzerine, "Bu konuda herhangi bir öneride bulunmak istemiyorum" dedi. İranlı yetkili, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) kurallarına tamamen uygun hareket ettiklerini söyledi.

UAEK'nin rutin teftişlerinin sürdüğüne de işaret eden Laricani, bu konuda yanlış yapılan herhangi bir şey göremediğini söyledi. Laricani, durumun "siyasi" olduğunu söyleyerek, bunun çıkarlara hizmet etmeyeceğini, aksine sorunları artıracağını belirtti.

Laricani-Solana görüşmesinin öğleden sonra Swissotel'de yapılması planlanıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?