banner15

İran, ABD ile Irak müzakeresini reddetti

İran, ABD ile yapılacak Irak güvenlik zirvesine katılmama kararı aldı.

İran, ABD ile Irak müzakeresini reddetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran, ABD ile Irak'ın güvenliği konusunda yapılacağı konuşulan görüşmelere "Irak halkı bombalandığı için" katılmayacağını duyurdu.

Ajansların bildiğine göre İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Huseyni, ABD ile yapılacağı konuşulan Irak güvenlik zirvesine katılmayacaklarını duyurdu. Huseyn görünen bu olaylardan sonra bu görüşmenin bir faydasının olmayacağına inandıkları için katılmayacaklarını söyledi.

Muhammed Ali Huseyn yaptığı basın toplantısında "ABD ile Irak makamlarının da katılacağı Irak'ın güvenliği ve istikrarı konusunda müzakere etmemiz sözkonusuydu. Ancak bu gün şahit olduğumuz durum Irak'ı işgal eden güçlerin bu ülke ve millet aleyhindeki açık ve yaygın bombardımanı. Bizim kanaatimiz ve olayların gösterdiği, ABD ile görüşmenin bir sonuç vereceği de anlamı da yok." dedi.

Daha önce kararlaşıtırılan Irak güvenliği zirvesi için İran heyeti Irak'a gitmişken ABD tarafının görüşmeden çekildiği duyurulmuş; İranlı heyet de öylece Tahran'a dönmüştü. Bundan sonra da Irak'ın güvenliği ve istikrarı konularında ABD ve İran arasında görüşmelerin planlandığı konuşuluyordu.

İran ilk resmi ağızdan Irak'ın güvenliği konusunda ABD'yi reddediyor. Bu reddin daha önceki ABD'nin ani dönüşüne misilleme olabileceği gibi Irak'ta Şii Sadr grubuna yönelik operasyonların da bunda etkili olmuş olabileceği düşünülüyor.
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 17:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35