banner39

İran-ABD üniversiteleri yakın ilişki halinde

Ahmedinejad'ın teşviki ile ADB üniversiteleriyle bilimsel işbirliği ve akademik ilişkilerinin gelişti.

Arşiv 25.05.2008, 13:51 25.05.2008, 18:41
İran-ABD üniversiteleri yakın ilişki halinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran üniversiteleri ile ABD üniversitelerinin bilimsel işbirliğini iki ülke siyasi ilişkilerinin aksine geliştirmekte olduğu bildirildi.

İran'ın Şerif Teknik Üniversitesi Rektörü Said Sohrabpur'un Mehr Haber Ajansı'na yaptığı açıklamaya göre İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad iki yıl önce Amerika'nın Colombia Üniversitesi'nde yaptığı konuşmadan sonra iki ülke üniversiteleri arasında bilimsel işbirliğinin artırılmasını teşvik etti.

Bundan 7 yıl önce de bir Amerikalı bilim heyetinin gelip İran'da temaslarda bulunduğunu bildiren Said Sohrabpur, ABD üniversiteleriyle akademik ilişkilerinin geliştiğini söyledi.

İran'ın Şerif Teknik Üniversitesi Rektörü, her iki ülke vatandaşlarının vize almak problemleri yüzünden iki ülke üniversiteleri arasında ortak eğitim programları hazırlamayamadıklarını da dile getirdi.

Sohrabpur, ABD Bilimler Akademisi'nden düzenlenen bir konferansa katılmak için davet aldıklarını ifade etti, ABD üniversiteleriyle bilimsel çalışmaları paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Bu arada İran Bilim Bakanı'nın da ABD üniversiteleri rektörleri tarafından ABD'ye davet edildiği duyuruldu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?