banner39

İran, ABD'nin nükleer yakıt bankası fikrini destekledi

Ahmedinejad, Obama'nın reform ve değişim fikrini eyleme geçirmesini bekliyor.

Arşiv 07.04.2009, 15:56 07.04.2009, 17:17
İran, ABD'nin nükleer yakıt bankası fikrini destekledi

İran, ABD'nin "küresel nükleer yakıt deposu fikrini memnunlukla karşıladığını bildirdi.

Kazakistan'da resmi bir ziyaret kapsamında bulunan İran devlet başkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin bir nükleer bankaya ev sahibi olma teklifini desteklediğini belirtti.

İran daha önce, dışarıdan nükleer yakıt tedariki garantisi verilmesi halinde hassas uranyum zenginleştirme faaliyetini durdurmayı düşünebileceğini bildirmişti.

Zenginleştirilmiş uranyum nükleer enerji santralinde kullanılıyor. Daha fazla zenginleştirilirse, atom bombasında da kullanılabiliyor. İran, nükleer silah geliştirmeye çalıştığı iddialarını reddediyor.

Ahmedinejad, ABD başkanı Barack Obama'nın İran'la daha yakın ilişkiler çağrısı konusunda "değişim ve reformu" memnuniyetle karşıladığını ancak Tahran'ın Washington'un bu konuda harekete geçmesini beklediğini belirtti.

Ahmedinejad, "Bu değişimi bekliyoruz. (Obama'nın) Görüşlerinin reform ve politika değişikliği ihtiyacından kaynaklandığını umut ediyorum. Bunu başarabilmesini umut ediyoruz." dedi.

Teklif edilen nükleer banka Uluslararası Atom Enerji Ajansı tarafından yönetilecek ancak zamanlaması ve maliyeti belli değil. Nerede kurulacağına da henüz karar verilmedi.

Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev, böyle bir bankaya Kazakistan'ın ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Kazakistan, dünyanın en büyük uranyum üreticilerinden biri. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra nükleer silahlar stoğuna da sahip oldu. Sonra, nükleer silahlarından vazgeçti ve Batı'nın takdirini kazandı.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?