banner15

İran ABD'ye Hiroşima'yı hatırlattı

Ahmedinejad BM Genel Kurulu'nda kürsüye çıkmasından önce ABD Başkanı Bush salonu terk etti.

İran ABD'ye Hiroşima'yı hatırlattı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ABD'yi ima ederek, ''bazılarının, nükleer bombaları insanlığa karşı kullandıklarına dair tatsız geçmişleri var'' dedi. Mahmud Ahmedinecad, BM Güvenlik Konseyi'nin bazı daimi üyelerini, BM'yi tehdit ve baskı unsuru olarak kullanmakla suçladı.
 
Ahmedinecad, İngiltere ile ABD'ye yönelik sert eleştiriler içeren konuşmasının büyük bölümünde, Güvenlik Konseyi'nin suiistimal edildiğini iddia etti. İran'ın nükleer çalışmalarının şeffaf, barış amaçlı ve gözetim altında sürdürüldüğünü söyleyen İran lideri, uranyum zenginleştirme çalışmalarını askıya alarak Güvenlik Konseyi talimatlarına uyacaklarına dair ise bir işaret vermedi.
 
ABD Başkanı George Bush'un, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada İran'ı, 'teröristlere kaynak ayırma ve nükleer silah yapmaya çalışmakla' suçlamasına cevap veren Ahmedinecad, ABD ve İngiltere ile birlikte bazı ülkelerin, nükleer enerji ve yakıt dönüştürme işleminden faydalandığını belirtti. Ahmedinecad, "bazılarının, nükleer bombaları insanlığa karşı kullandıklarına dair tatsız geçmişleri var" dedi.
 
"İsrail güvensizlik kaynağı"
 
Konuşmasında, İsrail'e de yüklenen Ahmedinecad, İsrail'i Ortadoğu'da, 'güvensizlik ve tehdit kaynağı' olarak gösterdi. Ahmedinecad, 'soykırım' kelimesini kullanmadan, İsrail'in, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, 'arkada kalanları korumak' bahanesiyle Filistin topraklarında kurulduğunu söyledi ve "bu rejim, kurulduğundan bu yana, savaşlar başlatarak, kan akıtarak, bölge ülkelerinin kalkınmalarını engelleyerek, Ortadoğu'da tehdit ve güvensizlik kaynağı olmuştur" diye konuştu.
 
Lübnan konusuna da değinen Ahmedinecad, BM Güvenlik Konseyi'ni, İsrail ile Hizbullah arasındaki savaşı sona erdirmek için derhal ateşkes çağrısı bulunmakta başarısız olmakla suçladı. "Güvenlik Konseyi, Lübnanlılara karşı gaddarlığa ve zalim sahnelere şahitlik ederek günlerce boş boş oturdu" diyen Ahmedinecad ABD'yi suçlayarak, "düşmanlıkların ardındaki güç, Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesinin kendisi. Bu durumda konseyin sorumluluklarını yerine getirmesini nasıl beklersiniz?" dedi.

Uluslarararası hukuk

Mahmud Ahmedinecad, İran'ın nükleer faaliyetleri konusuna da değinerek, bu alandaki çalışmalarının tamamiyle barışçı amaçlı olduğunu yineledi. İran lideri buna karşılık İran'ı eleştiren bazı ülkelerin geçmişte nükleer silahları saldırı amacıyla kullandığını hatırlatarak, "Bazıları nükleer teknolojiyi barışçı olmayan amaçlarla kullanıp atom bombası da dahil çeşitli nükleer silahlar üretti. Bazıları ise bu silahları insanlığa karşı kullanacak kadar ileri gittiler" diye konuştu.

Ülkesinin nükleer faaliyetlerini "şeffaf, barışçı ve Atom Enerjisi Kurumu'nun denetiminde" diye tanımlayan Ahmedinecad, buna karşılık ABD ve İngiltere'nin bir ihlali söz konusu olursa, onlardan hesap soracak hiç bir kurum bulunmadığını söyledi.  İran Cumhurbaşkanı, "Şu sorunun sorulması gerekiyor. Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Amerika ve İngiltere, saldırganlığa ve işgalciliğe girişirse, uluslararası hukuku çiğnerse BM'in hangi organı onlardan hesap soracak. Ayrıcalıklı üye oldukları bir Konsey'de bunlar gündeme gelebilir mi?" dedi.

Mahmud Ahmedinecad, tehditler ve saldırganlıklar nedeniyle insanlığın gelecek konusunda karamsarlığa düştüğünü, bu ortamda barış ve istikarara kavuşmanın mümkün olmadığını da belirtti.

Bush salondan çıktı

İran Cumhurbaşkanı'nın kürsüye çıkmasından önce ABD Başkanı George W Bush ve diğer Amerikalı temsilciler salonu terk etmişti. Amerikan Başkanı konuşmasını yaparken de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Genel Kurul salonunda yoktu. Amerikan Başkanı George Bush'un konuşması da İran odaklıydı. Bush, İran'ı nükleer silah geliştirmeye çalışmak ve teröre destek vermekle suçladı.

Bush, "İran nükleer silaha sahip olma çabasından vazgeçmeli" dedi, İran'ın barışçıl amaçlı nükleer programına itirazları olmadığını söyledi. George Bush, "Krize diplomatik yollardan çözüm bulmaya çalışıyor ve İran'la Amerika'nın iyi dostlar olabileceği, barış yolunda yakın işbirliği yapabileceği günleri görmek istiyoruz" dedi. Amerikan Başkanı konuşmasında İsrail - Filistin sorununa da değindi.

Bush, "İki demokratik devletin; İsrail ve Filistin'in yan yana, barış içinde yaşamasını öngören çözüm planına hala bağlıyım. Kutsal topraklarda ılımlılığı ve demokrasi destekleyerek İsrailli ve Filistinlilerin barışa ulaşmasına yardımcı olabiliriz" dedi. Gerge Bush, kouşmasında Filistin'de iktidarda bulunan Hamas'ı şiddeten vazgeçmeye ve İsrail'in varolma hakkını tanımaya çağırdı. 
 
Ahmedinecad'a vize İsrail'i kızdırdı
 
İsrail'in BM Büyükelçisi Danny Gillerman ise, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'a BM Genel Kurulu'na katılması için vize veren ABD yönetimini eleştirdi. İran Cumhurbaşkanı'nın BM'de konuşmasına izin verilmesinin bile üzüntü verici olduğunu ve bunun doğru olmadığını düşündüklerini belirten Gillermann, "ABD yönetiminin, BM anlaşmalarına karşı gelen bu kişiye giriş vizesi vermeme şansı yok muydu diye kendime soruyorum" dedi.
 
Genel kurula katılan, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin de aralarında bulunduğu İsrail heyeti de İsrail'i haritadan silmek istediğini söyleyen ve Yahudi soykırımını reddeden Ahmedinecad'ı boykot etti. ABD ve İsrail, İran'ın nükleer programının silah geliştirme amaçlı olduğunu iddia ederken, Tahran ise çalışmaların barışçıl amaçlı olduğu konusunda ısrar ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48