banner15

İran, ABD'yle şartlı görüşecek

İran, ABD ile Irak konusunda dördüncü tur görüşmeler için Irak'taki saldırılarını sona erdirmesi başlayacağını duyurdu.

İran, ABD'yle şartlı görüşecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran müzakere heyeti, ABD ile Irak konusunda yeni görüşmelere geçilebilmesi için ABD ordusunun Irak'taki saldırılarını sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

Irak konusunda ABD ile müzakereleri yürüten İran heyetinden üst düzey bir yetkili, Fars haber ajansında yayınlanan açıklamasında, "ABD'nin Irak halkına yönelik vahşi saldırıları son bulursa, Amerika'nın dördüncü tur görüşmeler için yaptığı talebi inceleriz" dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Irak hükümeti ve ABD, dördüncü tur görüşmeler için İran'a resmi davetiye gönderdi. Ancak ABD'nin farklı şehirlerde Irak halkına yönelik yaygın saldırıları devam ederken, mevcut şartlar altında İran bu görüşmelerin gerekli olduğunu düşünmemektedir" dedi.
İran ve ABD, Tahran yönetiminin nükleer programı nedeniyle yükselen gerilime rağmen, Irak'ta güvenlik ve istikrarın sağlanması konusunda üç kez bir araya gelmişti. Görüşmeler, İran'ın Irak'taki militanlara yardım ettiği konusunda çıkan tartışmalar üzerine askıya alınmıştı.

Washington, ABD'nin Irak'taki varlığına şiddetle karşı çıkan İran'ı Şii militan grupları eğitmek ve silahlandırmakla suçluyor. İran ise iddiaları sert bir şekilde tekzip ediyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 16:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35