İran anlaşma yakın diyor, batı şüpheli

5+1 devletleri Irana karşı yeni siyaseti tartışırken, Mutteki istedikleri değişiklerle birlikte yakın zamanda bir anlaşma beklediklerini söyledi

İran anlaşma yakın diyor, batı şüpheli


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD, aralarında Çin'in de bulunduğu 5 ortak ülke ile İran'ın nükleer isteklerine karşı izlenecek yöntemler konusunda görüştüğünü bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, Amerikan diplomasisinin 3 numaralı ismi William Burns'un Avrupa Birliği, Çin ve Rusya'nın temsilcileriyle 90 dakika süren telekonferansta, İran'a karşı "baskı ve müzakereler" konusunu ele aldığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da gün içinde yaptığı açıklamada, ülkesinin Çin ve diğer ülkelerle İran'ın nükleer isteklerinin sınırlandırılması için yaptırım arayışlarında temaslarını sürdüreceğini kaydetmişti.

İran'a göre nükleer uzlaşma yakın

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı ülkesinin nükleer programı konusunda dünya güçleriyle anlaşmaya yakın olduklarını söyledi.

Almanya'da açıklama yapan bakan Manuçehr Muttaki, zenginleştirilmiş uranyumun nükleer yakıt karşılığında yurtdışına gönderilmesi konusunda "uzak olmayan bir gelecekte" anlaşmaya varabileceklerini bildirdi.

Batılı bakanlar ise Muttaki'nin açıklamalarına şüpheyle yaklaşıyor.

İran, yüzde 20 zenginleştirilmiş nükleer yakıtı alıp, ülkenin en büyük nükleer araştırma reaktöründe kullanmak istiyor. Batı İran'ın az zenginleştirilmiş uranyumunun tümünü aynı anda yurt dışına göndermesini istiyor, Tahran'ın bu teknolojide ustalaşmasından çekiniyor.

İran ise suçlamaları reddedip, nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu savunuyor.

Tahran'ın uranyumunu, daha fazla işlenmek üzere yurt dışına göndermesine yönelik öneri, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan gelmişti.

ABD, Tahran Birleşmiş Milletler'in, düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumu yurt dışına göndermeye yönelik önerisini kabul etmek istiyorsa, bunu BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na bildirmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 12:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35