banner39

İran askeri tatbikatı yoğunlaştırdı

İran Devrim Muhafızları, ülke genelinde üç gün sürecek geniş çaplı kara tatbikatı yapacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran askeri tatbikatı yoğunlaştırdı

Fars Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Devrim Muhafızlarının yarın başlatacağı kara tatbikatı, 3 gün boyunca 16 eyalette sürecek.

Üç aşamada gerçekleştirileceği ifade edilen "İktidar" isimli tatbikata, 20 piyade tugayının katılacağı belirtildi. Devrim Muhafızlarının tatbikatta, "modern teçhizatı kullanarak, çeşitli savaş taktiklerini sergileyecekleri" kaydedildi. İran ordusu, bununla yıl başından bu yana üçüncü tatbikatını gerçekleştirmiş olacak.

Devrim Muhafızlarının hava ve deniz kuvvetleri, bu ayın ilk haftasında, Basra Körfezi ve Umman Denizi'nde iki günlük tatbikat düzenlemişti. Tatbikatta, Rusya'dan alınan TOR-M1 füze savunma sistemleri ile "Raad" isimli orta menzilli (350 km) füze denenmişti.

İran ordusu, ocak ayında Tahran'ın 100 kilometre güneyindeki Germsar kenti yakınlarında yaptığı askeri tatbikatta da "Zilzal" ve "Fecr-5" füzelerini denemişti.

Klasik ordu ve Devrim Muhafızlarından oluşan İran silahlı kuvvetlerinin baş komutanlığını, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney yapıyor.

Ülke güvenliği için önemli sayılan ağır silahların çoğu Devrim Muhafızlarının elinde bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?