banner39

İran, Asya devlerinin arasına girmek istiyor

İran, doğudaki en büyük örgütlerden biri olan Şangay İşbirliği Örgütü'ne üye olmak istediğini resmen açıkladı.

Arşiv 25.03.2008, 11:28 25.03.2008, 11:32
İran, Asya devlerinin arasına girmek istiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı, Şangay İşbirliği Örgütü'ne tam üye olmak istediklerin Örgütün dönem başkanlığını yürüten Tacikistan makamlarına ilettiklerini açıkladı.

Mihr Haber Ajansının verdiği habere göre İran Dışişleri Minuçihr Mütteki, İran, Afganistan ve Tacikistan arasında yapılacak üçlü zirve için gittiği Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmani ile görüşmesi sonrası Şangay İşbirliği Örgütü'ne tam üye olma taleplerini bu yıl dönem başkanlığını yürüten Tacikistan makamlarına ilettiklerini açıkladı.

Mütteki ayrıca Tacikistan'ın, İran'ın üyeliğini desteklediğini de sözlerine ekledi.

Adını ilk toplantısının yapıldığı Çin'in bir şehrinden alan Şangay İşbirliği Örgütü 1996 yılında Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın katılımı ile üye devletlerin ekonomik gelişimini ve dünya ekonomisine katılımını sağlamak amacıyla kuruldu.

2001 yılında örgüte Özbekistan da katıldı. 2004 yılında da İran'la birlikte Pakistan, Moğolistan ve Hindistan'a gözlemci olarak katılma hakkı verildi.

İRAN AFGANİSTAN VE TACİKİSTAN ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Farsçanın resmi dil olduğu üç ülke İran, Afganistan ve Tacikistan, arasında tren yolu, yakıt, bilim ve kültür konularında ortak çalışma ve işbirliği yapmayı planlıyor.

Mihr Haber Ajansının bildirdiğine göre Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de buluşan İran, Tacik ve Afgan dışişleri bakanları ve üst düzey heyetler arasında, Duşanbe-Herat-Meşhed güzergahında yapılacak ve Tacikistan, Afganistan ve İran'ı birbirine bağlayacak tren yolu projesi ile ortak bir televizyon kanalı projesinin ele alındığı anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Yapılan müzakereler sonunda anlaşmaya varıldığı ve imzalanacak metnin Cumhurbaşkanlarına sunulmak üzere hazırlanması aşamasına geçildiği duyruldu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?