banner15

İran Baradey'in teklifini düşünüyor

Muhamed El Baradey'in İran'a sunduğu teklif için İranlılar'ın 'Bu konuda zamana ihtiyacımız var' diye yanıtladıkları bildirildi.

İran Baradey'in teklifini düşünüyor

Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan Baradey, Tahran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetini askıya almayı kabul etmesi halinde, bununla eş zamanlı olarak Birleşmiş Milletler yaptırımlarının askıya alınmasını öngörüyordu.

Birleşmiş Milletler bu yaptırımları, uranyum zenginleştirme talebinde bulunan BM kararları uygulanmadığı için geçen ay getirmişti.

İran kararın alındığı tarihten itibaren 60 gün içinde, hem silah yapımında hem de yakıt olarak kullanılan bu maddeyi üretmekten vazgeçmezse, yeni yaptırımlara uğrama ihtimali ile karşı karşıya.

İran'ın nükleer konulardaki başmüzakerecisi Ali Laricani, El Baradey'in önerisini memnuniyetle karşıladıklarını ancak önerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Halen İran'ı ziyaret eden Rusya ulusal güvenlik konseyi Başkanı İgor İvanov da, ülkesinin her zaman soruna siyasi çözüm bulunmasını savunduğunu ifade etti.

İran silah üretmeye çalıştığı suçlamalarını reddediyor ve amacının barışçı şekilde enerji üretimi olduğunu savunuyor.

İranlı yetkililer şimdiye dek BM kararına rağmen, faaliyetlerine devam edeceklerini söylüyorlardı.

Bu kapsamda Natanz tesisine bu faaliyet için üç bin yeni santrifüj kurulması planlanıyor, ancak bu hazırlıklara başlandığı yönündeki haber yalanlandı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Halkla İlişkiler sorumlusu Hüseyin Semirog, resmi haber ajansı İRNA'ya yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar Natanz tesisinde hiçbir yeni santrifüj kurulmadı" dedi.

Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, hafta sonu yaptığı açıklamada, üç bin santrifüj kurmaya başladıklarını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35